18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkumetrowy dusiciel we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

Opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska, opiekunka gadziarni
Obecnie w naszym zoo mamy trzy anakondy
Obecnie w naszym zoo mamy trzy anakondy fot. Janusz Wójtowicz
Anakonda zielona jest wytrawnym myśliwym atakującym z zaskoczenia. Zanurzona w wodzie, przy brzegu, biernie czeka na swoją ofiarę, która przybędzie do wodopoju, by ugasić pragnienie. Wtedy szybko atakuje i obezwładnia zdobycz w silnych splotach swojego ciała lub wciąga ją pod wodę i topi. Ofiarami dorosłych anakond najczęściej bywają aguti, tapiry, zwierzęta domowe, tj. świnie, a także mniejsze gady - kajmany.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Ze względu na rozmiary i wagę anakonda preferuje środowisko wodne, w którym jest szybsza i bardziej zwinna niż na lądzie. Potrafi pływać z prędkością 20 km/h i przebywać pod wodą podczas nurkowania nawet do 12 minut. Na ląd najczęściej wychodzi w poszukiwaniu swojego przysmaku, którym są kapibary. Po obfitym posiłku wyleguje się na brzegu, wygrzewając się w promieniach słonecznych, co wpływa na wzrost jej metabolizmu i szybkość trawienia.

Jest jednym z największych dusicieli występujących na świecie. Legendy opowiadają o gigantycznych wężach osiągających 12 metrów długości, jednak są one niepotwierdzone. Do tej pory największą odnotowaną anakondą jest samica złapana w Wenezueli. Mierzyła niecałe 6 metrów długości i ważyła 103 kg. Średnia długość osiągana przez samice to 5 m i około 70 kg wagi ciała, samce są nieco mniejsze i lżejsze.

Pomóż nam adoptować ZEBRĘ - KLIKNIJ

Anakondy występują w Ameryce Południowej, w dorzeczu Amazonki i Orinoko w tropikalnych lasach deszczowych na terenach podmokłych, rozlewiskach rzek lub na terenach, gdzie woda stoi przez kilka miesięcy w roku. Mają ciemny, oliwkowy kolor ciała, które jest pokryte na całej długości czarnymi owalnymi plamami. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce nieco wcześniej, bo już po 1,5 roku. Samica łączy się z kilkoma samcami i po około 125 dniach ciąży rodzi średnio 40 młodych, z których każde mierzy około 80 cm. Młode żywią się rybami, ptakami, małymi ssakami i gadami. Ich gusta i apetyt rosną w miarę jedzenia... a raczej rozmiarów.

Obecnie w naszym zoo mamy dwie anakondy zielone i jedną anakondę żółtą (Eunectes notaeus). To dla nich przygotowywana jest nowa ekspozycja, tzw. Varzea. Tą nazwą określane są lasy Amazonii leżące w pobliżu rzeki, które przez kilka miesięcy w roku pozostają zalane. Anakondy można obserwować tam od czerwca.

Opracowali AGO, WSK

Zobacz też:
Coraz więcej podrzuconych zwierząt w zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto