Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłodzka wystawa "Niepodległa jest kobietą" na koniec Roku Praw Kobiet w Polsce

KSP
Już wkrótce pożegnamy rok 2018, czyli Rok Praw Kobiet, by powitać 2019 jako Rok Matematyki (zgodnie z uchwałami polskiego senatu).

Matematycznie rzecz ujmując, kobiety stanowią większość naszego społeczeństwa. Ale wciąż rzadko widać je na czołowych stanowiskach w państwie, biznesie, nauce itd. Mało wiemy o ich działaniach na rzecz wyzwolenia czy wzmocnienia naszej ojczyzny.

Rok Praw Kobiet został skutecznie przyćmiony głośnymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski, podczas których dużo słyszało się o „ojcach niepodległości”, a nic o jej matkach, żonach, siostrach czy córach. Oczywiście, w przestrzeni publicznej jest coraz więcej głosów i prac herstorycznych, próbujących zapełnić białe plamy i czarne dziury w naszych dziejach barwnymi portretami niezwykłych kobiet (serdecznie polecamy np. książkę Anny Kowalczyk Brakująca połowa dziejów), ale to wciąż za mało, aby osiągnąć równowagę społeczną i sukces na polu wychowania antydyskryminacyjnego i równościowego.

Małym, ale ważnym przyczynkiem do tego przyszłego sukcesu jest inicjatywa polonistki z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, mgr Małgorzaty Załupki, dzięki której w ramach projektu szkolnego "Przez 100 dni dla Niepodległej" zrealizowano z uczniami kilkumiesięczną akcję "Niepodległa jest kobietą". W ramach akcji wysłano ankiety do 100 współczesnych Polek i od 25 pozyskano wypowiedzi na temat wolności, praw kobiet oraz heroin naszej niepodległości i ikon emancypacji.

Uzyskane materiały, wraz ze zdjęciami i biogramami oraz narodowymi symbolami, stanowią materiał wystawy, której wernisaż miał miejsce w bibliotece Muzeum Ziemi Kłodzkiej 28 listopada, czyli dokładnie w stulecie dekretu, na mocy którego Polki w odrodzonym kraju uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze na równi z mężczyznami. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Poseł na Sejm Monika Wielichowska, Starosta Powiatu Maciej Awiżeń i Burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Dodajmy, że obie panie były również uczestniczkami ankiety "Niepodległa jest kobietą", podobnie jak: prof. Monika Płatek, prof. Maria Poprzęcka, dr Sylwia Spurek, dr Grażyna Bastek, Anna Kowalczyk, Sylwia Chutnik, Anna Alboth, Sylwia Bajek, Agnieszka Urbańska, Marta  Zilbert, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, Łada Ponikowska, Joanna Stoklasek czy Jaga Hupało.

Po dwóch tygodniach obecności wystawy w gościnnych murach kłodzkiego muzeum materiały zostały przeniesione do czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki, mieszczącej się w ratuszu.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z wystawy Niepodległa jest kobietą w ratuszu miasta aż do 11 stycznia 2019 roku. Szczególnie zachęcamy nauczycieli i wychowawców do odwiedzania wystawy i realizacji w czytelni zajęć na temat wolności, równości praw, roli kobiet w naszej historii, zapoznania dzieci i młodzieży z cennymi uwagami uczestniczek akcji oraz proponowanymi przez nie tekstami kultury o wybitnych Polkach.
Po zamknięciu wystawy zebrane ankiety i fotografie zostaną zarchiwizowane w bibliotece Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie będzie można z nich nadal korzystać dzięki uprzejmości Pani Ireny Klimaszewskiej.

Życzymy refleksyjnej i przyjemnej lektury publikacji Niepodległa jest kobietą oraz cennych inspiracji, a także udanych świąt i radosnego Roku Matematyki.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto