18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety dostaną pomoc

Magdalena Kozioł
123 rf
Kobiety, które straciły dziecko, znajdą pomoc. We Wrocławiu ruszy fachowa terapia.

W środę, 20 stycznia, o godz. 18, w Centrum Medycznym Babyvita przy ul. Zelwerowicza czterej psychologowie i psychiatrzy będą udzielali porad kobietom, które poroniły albo urodziły martwe dziecko.

Do tej pory wrocławianki fachowej pomocy musiały szukać na własną rękę. Od tego roku miasto wsparło inicjatywę terapii dla kobiet po przeżyciu traumy. Wrocław odstawał pod tym względem od innych wielkich miast: Warszawy, Łodzi, Poznania, w których pieniądze na taką terapię już dawno się znalazły. - W połowie ubiegłego roku prowadziliśmy szkołę rodzenia dla pań. Przychodziły do nas kobiety, które poroniły, albo umarło im dziecko i oczekiwały kolejnego potomka - tłumaczy Beata Jarosz, szefowa Towarzystwa Rozwoju Rodziny we Wrocławiu. - Opowiadały, jaki to był dla nich dramat, z którym nie potrafiły sobie poradzić.
[mp]
Okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska po wyjściu ze szpitala kobiety były zdane tylko na siebie i najbliższych. Najczęściej jednak popadały w depresję, obwiniając siebie za to, co się stało. Ich partnerzy również nie mogli sobie poradzić z tym problemem. Wiele związków powoli się rozpadało. Kobiety nie wierzyły, że uda im się kiedykolwiek urodzić żywe dziecko.
Ratunkiem był internet. - Na forach kontaktowały się ze sobą. Opisywały swoje przeżycia, uczucia i próbowały się wspierać - mówi Beata Jarosz.

- Potrzebny im jest też kontakt z żywym człowiekiem. Potwierdza to Monika Dubniewicz, która w 2007 roku straciła synka Jasia. Miał cztery miesiące.
- Dla nas ważne jest, żeby popłakać, pójść razem na grób i zapalić znicz. Pogadać, jak przeżyć żałobę - tłumaczy kobieta. Teraz otwarcie potrafiła mówić o swojej stracie. Pomogli jej ludzie, których poznała przez internet, a także kobiety, z którymi leżała we wrocławskim szpitalu. Takie, które były w podobnej sytuacji.

- Kobietom po stracie jest bardzo trudno w naszym mieście, bo nikt problemu nie dostrzega - wskazuje Monika Dubniewicz. - 15 października na całym świecie obchodzony jest dzień dziecka utraconego. W kościołach są msze. Tylko nie u nas.

Księża, z którymi rozmawiała, nie widzieli powodu, by odprawiać msze za takie dzieci.
Wrocławianki podchwyciły pomysł powołania grupy terapeutycznej. W Centrum Medycznym Babyvita i Towarzystwie Rozwoju Rodziny zaczęły urywać się telefony.
Zainteresowane mogą dzwonić pod nr kom. 602-645-443 lub napisać e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto