Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Twórcze rozmowy w urzędzie z przedstawicielami delegacji tureckiej. Mieszkańcy czekają teraz na konkrety!!!

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Urząd Miasta i Gminy Krotoszyn
W poniedziałek, 15 listopada krotoszyński magistrat odwiedzili niezwykli goście. Reprezentowali oni miasto Bucak, partnera Krotoszyna od 2007r.

O tym, iż współpraca międzynarodowa jest ważna i istotna we współczesnym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Obopólna wymiana, z założeniem iż jest to układ partnerski, na każdym polu przynosi korzyści obydwu partnerom. Dlatego władze Krotoszyna od czasów 3 RP zabiegały o nawiązywanie współpracy z rożnymi podmiotami samorządowymi. Różnorodność miała być nie kolorytem lecz drogą prowadzącą do rozwoju.
Tak też podpisano jeszcze za poprzedniego burmistrza dzierżącego władze w Krotoszynie na stanowisku włodarza w latach 1994-2014 Juliana Joksia, umowę z turecką gminą Bucak. Jednak przez lata wydawało się, że akurat z tym partnerem kontakty są dość oszczędne. Okazuje się, że można odnieść takie wrażenia będąc jedynie obserwatorem. Tymczasem współpraca z Turkami cały czas trwa. I choć nie jest tak intensywna czy szeroka jak np. z niemieckim Dierdorfem, to występuje.

Najlepszym tego przykładem jest poniedziałkowa wizyta w miejscowym magistracie. Wizytę u burmistrza Franciszka Marszałka zaplanowali wówczas goście z Turcji, w tym m.in. pochodzący z Bucaku przedsiębiorca Aziz Şahin. W spotkaniu towarzyszył też Jokś, za którego kadencji podpisana została w 2007 roku umowa o współpracy. Rozmowa przeprowadzona w jak to przyznają uczestnicy w milej i serdecznej atmosferze skierowana była ku pryncypium. Zgodnie zatem przyznano, iż współpraca polsko-turecka jest niezwykle istotna. Obie strony wyraziły chęć jej dalszej kontynuacji. Jednak jest w tym łyżka dziegciu. Otóż by takie współdziałanie było owocne, musi być prowadzona nie dość, że na partnerskich zasadach, to jeszcze dotyczyć jeszcze możliwie szerokiego spectrum społeczeństwa. I na te ,,owoce” czekają krotoszynianie, które dopingują krotoszyńskie władze do zdecydowanych działań w tym polu.

Swego czasu wizję współpracę dotycząca wzajemnych dwustronnych kontaktów przygotował zmarły 30 grudnia 2020r. naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miasta i Gminy dr Jacek Kępa. Jako prawdziwy humanista i człowiek dialogu proponował współpracę na wielu płaszczyznach czy wielu zakresach. Oczywiście szczególną rolę kładł na tak ukochaną przez niego edukację. Niemniej proponował również wymianę w dziedzinie kultury, sportu czy w zakresie gospodarki. Podkreślał jednak, iż rozwój zależy w dużej mierze od ciągłej poprawy dobrobytu mieszkańców krotoszyńskiej ziemi. Warto zatem przypominać sobie zaproponowaną przez niego ideę partnerstwa. Szczególnie nabiera ona znaczenie w Urzędzie miasta i Gminy w Krotoszynie. Tam jak to podkreślane jest na każdym kroku przez rządzących- jego śmierć pozostawiła wielką wyrwę i pustkę. Można ją po części wypełnić realizując duchowy testament zmarłego, do czego jako Redakcja kierownictwo urzędu zachęcamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto