Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zniszczył kamień i tablicę upamiętniającą synagogę w Zielonej Górze?

Natalia Dyjas
W niedzielę, 4 lutego, ktoś popisał kamień, na którym upamiętniono synagogę, zniszczoną w czasie Nocy Kryształowej w 1938 roku. Zaś na tablicy z historią tego miejsca, znajdującej się przy Filharmonii Zielonogórskiej, jakiś mieszkaniec narysował celtycki krzyż - symbol wykorzystywany obecnie przez neonazistów.


O sprawie poinformował na swoim profilu facebookowym Wojciech Kozłowski (dyrektor zielonogórskiego Biura Wystaw Artystycznych). Zielonogórzanin starał się zamazać napisy. Sprawę zgłosił już też na zielonogórską policję. I jak podkreśla, takie napisy w naszym mieście są obecne na murach od lat. 

"Antysemityzm nie jest (...) postawą czy poglądem, jest chorobą, o tyle tylko specyficzną, że chorzy na nią lubią się nią chwalić i zbierają się nie po to, by wymieniać porady, jak się uleczyć, tylko by chwalić się, kto bardziej chory". - napisał m.in. Wojciech Kozłowski
- Taki faszystowski napis, na jednym z bloków przy ul. Bohaterów Westerplatte był przez kilka lat i nikt nie zwracał na niego uwagi - zauważa w rozmowie z "GL" W. Kozłowski. - Nie powiedziałbym, że jest to nasza lokalna specyfika. Czy to się nasiliło. To po prostu jest, niestety jest. Jak wiele innych obrzydliwych rzeczy. 

W Zielonej Górze organizowane są akcje, jak uczyć mieszkańców szacunku do innych nacji. Wspólna ZG - grupa, której przewodzi zielonogórzanka Zofia Szozda, już w zeszłym roku edukowała zielonogórzan w zakresie szacunku wobec innych nacji, osób o innym kolorze skóry, orientacji. Po to, by takich przejawów nienawiści było coraz mniej. Działacze organizują w mieście mobilny punkt, w którym rozmawiają z mieszkańcami o tolerancji. Pomysł ten narodził się, kiedy grupa doświadczyła przejawów nienawiści. Po tym, jak wyszła z pomysłem, by sprowadzić do miasta uchodźców z ogarniętej wojną Syrii.

Wspólna ZG organizuje też pokazy filmu "Aleppo. Notatki z ciemności", który przybliża kwestię obecnej sytuacji w Syrii. Niebawem, bo już 14 lutego, Wspólna ZG organizuje koncert "Serce dla Aleppo". Mieszkańcy będą mogli pomóc dzieciom, które straciły rodziców w wyniku wojny w Syrii.

Więcej o sprawie zniszczonych obiektów przeczytasz we wtorkowym wydaniu "Gazety Lubuskiej".  



Zobacz również: Policja z Gubina zatrzymała dwóch sprawców zabójstwa 30-latka, którego później zakopano w lesie



Czytaj także:  Horror.  Młody chłopak rozszarpany przez psy
W niedzielę, 4 lutego, ktoś popisał kamień, na którym upamiętniono synagogę, zniszczoną w czasie Nocy Kryształowej w 1938 roku. Zaś na tablicy z historią tego miejsca, znajdującej się przy Filharmonii Zielonogórskiej, jakiś mieszkaniec narysował celtycki krzyż - symbol wykorzystywany obecnie przez neonazistów. O sprawie poinformował na swoim profilu facebookowym Wojciech Kozłowski (dyrektor zielonogórskiego Biura Wystaw Artystycznych). Zielonogórzanin starał się zamazać napisy. Sprawę zgłosił już też na zielonogórską policję. I jak podkreśla, takie napisy w naszym mieście są obecne na murach od lat. "Antysemityzm nie jest (...) postawą czy poglądem, jest chorobą, o tyle tylko specyficzną, że chorzy na nią lubią się nią chwalić i zbierają się nie po to, by wymieniać porady, jak się uleczyć, tylko by chwalić się, kto bardziej chory". - napisał m.in. Wojciech Kozłowski - Taki faszystowski napis, na jednym z bloków przy ul. Bohaterów Westerplatte był przez kilka lat i nikt nie zwracał na niego uwagi - zauważa w rozmowie z "GL" W. Kozłowski. - Nie powiedziałbym, że jest to nasza lokalna specyfika. Czy to się nasiliło. To po prostu jest, niestety jest. Jak wiele innych obrzydliwych rzeczy. W Zielonej Górze organizowane są akcje, jak uczyć mieszkańców szacunku do innych nacji. Wspólna ZG - grupa, której przewodzi zielonogórzanka Zofia Szozda, już w zeszłym roku edukowała zielonogórzan w zakresie szacunku wobec innych nacji, osób o innym kolorze skóry, orientacji. Po to, by takich przejawów nienawiści było coraz mniej. Działacze organizują w mieście mobilny punkt, w którym rozmawiają z mieszkańcami o tolerancji. Pomysł ten narodził się, kiedy grupa doświadczyła przejawów nienawiści. Po tym, jak wyszła z pomysłem, by sprowadzić do miasta uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Wspólna ZG organizuje też pokazy filmu "Aleppo. Notatki z ciemności", który przybliża kwestię obecnej sytuacji w Syrii. Niebawem, bo już 14 lutego, Wspólna ZG organizuje koncert "Serce dla Aleppo". Mieszkańcy będą mogli pomóc dzieciom, które straciły rodziców w wyniku wojny w Syrii. Więcej o sprawie zniszczonych obiektów przeczytasz we wtorkowym wydaniu "Gazety Lubuskiej". Zobacz również: Policja z Gubina zatrzymała dwóch sprawców zabójstwa 30-latka, którego później zakopano w lesie Czytaj także: Horror. Młody chłopak rozszarpany przez psy Magda Weidner
W niedzielę, 4 lutego, ktoś popisał kamień, na którym upamiętniono synagogę, zniszczoną w czasie Nocy Kryształowej w 1938 roku. Zaś na tablicy z historią tego miejsca, znajdującej się przy Filharmonii Zielonogórskiej, narysował celtycki krzyż - symbol wykorzystywany obecnie przez neonazistów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto