Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kudowa-Zdrój: Pociąg pancerny w uzdrowisku

Romuald Piela
Po II wojnie światowej nie tylko Polacy chcieli tu rządzić. Tutejsze wody mineralne zachwalano już w XVII wieku. Czeski kronikarz Ludwik z Nachodu sugerował nawet, żeby lecznicze szczawy przedkładać nad wino. Dwa wieki później miasto uznano za uzdrowisko kardiologiczne

Churchill w Polonii
Przełomowym okresem w dziejach miasta był początek XX wieku. Otwarto wtedy linię kolejową z Kłodzka do Kudowy i dalej do czeskiego Nachodu. Wygodna komunikacja znacznie przyspieszyła rozwój uzdrowiska, wówczas dobrze już znanego w Europie. Powstało wiele pensjonatów, a także domy mieszkalne. Sporo obiektów wybudowano w secesyjnym stylu. Właścicielem kurortu stała się jedna z wrocławskich spółek.

W 1906 roku podwoje dla kuracjuszy otworzył dom zdrojowy (obecnie sanatorium Polonia) z teatrem, restauracją i nocnym klubem w podziemiach. Największy do dzisiaj obiekt uzdrowiska miał na każdym piętrze łazienki mineralne. W okresie międzywojennym w Polonii mieszkał brytyjski polityk Winston Churchill (podczas II wojny światowej był premierem Wielkiej Brytanii). Z innych znanych osobistości goszczących w kurorcie warto wymienić: hrabiego Fryderyka Skarbka i Brunona Schulza.

Inwestycje z początku XX wieku zachęciły turystów do odwiedzania kurortu, było ich w sezonie nawet 8000.

Trzech burmistrzów
Po drugiej wojnie przez kilka miesięcy w uzdrowisku rządziło aż trzech burmistrzów: stary niemiecki oraz polski i czeski. W tym czasie Czechosłowacja toczyła spór o ostateczny przebieg granicy z Polską. Nasi południowi sąsiedzi bardzo chcieli, żeby Kudowa-Zdrój należała do nich. Na uzdrowisku zależało im tak bardzo, że wysłali nawet w ten rejon pociąg pancerny. Pod koniec 1945 roku spór został rozstrzygnięty pokojowo. Zaraz potem nadano polskiemu już kurortowi prawa miejskie. Pod koniec lat 90. XX wieku wzniesiono tu pomnik trzech kultur, który podkreśla skomplikowane losy tej miejscowości. Trzy kamienne pylony symbolizujące Czechów, Niemców i Polaków spina kamienna tęcza. Dzisiaj Kudowa utrzymuje dobrosąsiedzkie kontakty z przygranicznym Nachodem.

Arie Moniuszki
Od ponad 40 lat Kudowa-Zdrój związana jest z muzyką Stanisława Moniuszki. Pierwszy festiwal moniuszkowski odbył się w lipcu 1962 roku, z okazji 90. rocznicy śmierci kompozytora „Strasznego Dworu”. Dotychczas w kurorcie wystąpiło kilka tysięcy śpiewaków i muzyków, znane zespoły operowe, orkiestry symfoniczne i kameralne, gwiazdy scen operowych i teatralnych z Polski, Czech, Danii, Japonii, Kuby, Litwy, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA, Włoch. Kolejnymi dyrektorami artystycznymi tego wydarzenia muzycznego byli: Władysław Skoraczewski, Leon Hanek, Ludwik Mika, Ewa Kofin, Zbigniew Goncarzewicz, Jerzy Flic, Maria Fołtyn, a ostatnio jest nim Sławomir Pietras, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Marchlewski i Śniadecki
Pierwsza naukowa rozprawa o wodach mineralnych Kudowy, napisana przez dr. Kremera, wydana została już w 1694. Wody cieszyły się dużym powodzeniem. W XVIII w. przesyłane były m.in. do Berlina. Pierwsza reklama prasowa Kudowy pojawiła się w 1749 w berlińskim „Vossiche Zeitung”.

Wkrótce potem kudowskie wody mineralne przeanalizował delegat wrocławskiego Kolegium Medycznego dr Golc z Kłodzka, który uznał je za równie lecznicze co wody ze słynnego jeszcze za Rzymian Pyrmontu nad Wezerą.

Dzisiaj w pijani udostępnione są kuracjuszom dwa źródła im. Marchlewskiego i Śniadeckiego.

Woda z tego pierwszego źródła zalecana jest przy leczeniu nadczynności tarczycy i stanów po operacji tarczycy, otyłość oraz chorób przemiany materii, chorób nerek wymagających zwiększenia filtracji.

Woda ze źródła Śniadeckiego pomaga w leczeniu: anemii, cukrzycy i innych chorób związanych z przemianą materii.

Hotel Polanów
Przed II wojną światową kilka pensjonatów w uzdrowisku należało do rodzin żydowskich, prześladowanych przez Hitlera. Smutna historia jednej z nich opisana została w książce Jana Koplovitza pt. „Bohemia moje przeznaczenie”.

Była ona inspiracją dla Hansa Muncheberga i Guntera Ruckera z byłego NRD do napisania scenariusza trzyodcinkowego serialu telewizyjnego pt. „Hotel Polanów”, który nakręcono w Kudowie.

Główną rolę ostatniej właścicielki zagrała Elżbieta Starostecka. Akcję filmu umieszczono w Szpitalu Uzdrowiskowym Polonia.
Telewizja Polska po raz pierwszy wyemitowała ten miniserial w 1983 roku.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto