Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupując mieszkanie myśl o przyszłości

Wiktor Sawiuk
Polskapresse
Pierwsze mieszkania kupują z reguły osoby młode, zwracające uwagę tylko na obecne potrzeby, nie licząc się z tym, że ich wymogi z biegiem czasu zaczną rosnąć, np. pojawi się dziecko i potrzebny będzie jeszcze jeden pokój. Dotychczasowe mieszkanie staje się za małe. I wtedy pojawia się problem. Czasami bywa odwrotnie - nim rodzice spłacą mieszkanie, dzieci dorastają i się wyprowadzają, w związku z czym duży metraż przestaje być potrzebny.

Przypadki konieczności sprzedaży mieszkania jeszcze niespłaconego są więc częste, oczywiste wobec tego jest, że rynek nie tylko wypracował tu rutynowe procedury, ale i są one niezbyt kłopotliwe.

Czytaj także: Ile czasu trzeba czekać na kredyt?

Wiedz, co masz

Po ustaleniu własnych oczekiwań związanych z kupnem nowego mieszkania powinniśmy oszacować wartość obecnego. Można to zrobić na dwa sposoby - przeglądając oferty innych mieszkań, porównując ich parametry z warunkami i lokalizacją naszego mieszkania, bądź - bardziej rozsądnie i fachowo - korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który udzieli nam informacji dotyczących ewentualnej kwoty wkładu własnego.

Następnym krokiem jest zbadanie naszej zdolności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji można rozpocząć działania zmierzające do zmiany mieszkania.

Różnice, związane z formalnościami przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym a takiego z kredytem mieszkaniowym, są nieznaczne.

- Zanim przystąpimy dopodpisywania umowy, powinniśmy poprosić zbywcę o zaświadczenie z jego banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Na podstawie uzyskanych danych będziemy mogli prawidłowo zawrzeć przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, określając, jaka kwota będzie spłacana bankowi, a ile pieniędzy należy się zbywcy.

- Zakładając, że my również będziemy korzystać przynajmniej w części z kredytu, musimy pamiętać o tym, że wspomniane zaświadczenie będzie wymagane przez bank finansujący transakcję. Sprzedający mieszkanie nie otrzyma pieniędzy przeznaczonych dla niego, dopóki nie przedstawi pisma z banku, świadczącego o całkowitej spłacie kredytu i zgody na wykreślenie istniejącego obciążenia hipotecznego - wyjaśnia Michał Krajkowski, ekspert DK Notus S.A.

To ważne - zabezpiecz się

I sprzedającemu, i kupującemu zależy przeważnie na czasie, dlatego to właśnie na ten aspekt transakcji powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Ważne jest bowiem ustalenie miejsca pobytu w czasie między sprzedażą starego a zakupem nowego - nie każdy przyszły nabywca daje szansę na przebywanie zbywcy w dotychczasowym mieszkaniu do czasu zakupu i urządzenia przez niego nowego lokum.

Czytaj także: Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Jak zauważa Michał Krajkowski, ubiegając się o kredyt, zwracamy uwagę na to, która z ofert jest najtańsza, ale nie możemy przy tym zapomnieć, że w banku, najkorzystniejszym cenowo, może nagle wydłużyć się proces kredytowy, przekraczając tym samym dostępny dla nas czas. Przydatne w takim wypadku jest zabezpieczenie się jeszcze jednym wnioskiem kredytowym, aby nie przegapić szansy kupna wymarzonego mieszkania. Aby proces kredytowy był szybki i sprawny, najlepiej jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty.

Ułatwi to bankowi analizę wniosku, ale, co najważniejsze, sprawi, że sytuacja stanie się bardziej komfortowa również dla nas - decyzję kredytową uzyskamy znacznie szybciej, niż jest to nam potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto