Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lawendowe Pole w Woliborzu najlepszym gospodarstwem agroturystycznym w powiecie kłodzkim

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Lawendowe Pole w Woliborzu (gmina Nowa Ruda) to dolnośląska Prowansja
Lawendowe Pole w Woliborzu (gmina Nowa Ruda) to dolnośląska Prowansja fot. Dawid Sarysz
Na wczorajszych Powiatowych Obchodach Światowego Dnia Turystyki zostały wręczone nagrody laureatom konkursu "Zielony Powiat Kłodzki". Pierwsze miejsce za wieloletnie utrzymanie najwyższych standardów agroturystycznych na ziemi kłodzkiej otrzymało Lawendowe Pole w Woliborzu. Poznajcie to wyjątkowe miejsce, naszą dolnośląską Prowansję, bliżej.

Lawenda to znak rozpoznawczy Prowansji, historycznej krainy leżącej w południowo-wschodniej Francji. Nie mniej popularna jest zresztą na Lazurowym Wybrzeżu. Produkty z lawendy to chętnie kupowane przez turystów pamiątki. Prawdziwe wrażenie robią jednak pola kwitnącej lawendy, z których słynie Prowansja. Unoszący się dookoła zapach i dźwięk pszczół zbierających nektar zapewniają niesamowite doznania! Żeby je przeżyć trzeba jednak wiedzieć, kiedy kwitnie lawenda. Najlepiej podziwiać ją w okresie od połowy czerwca do połowy lipca, ale nieco później też można trafić na piękne pola lawendy.

Dom pod Lawendowym Polem w Woliborzu. Nie trzeba jednak jechać do Francji, by przeżyć lawendowy zawrót głowy

Wolibórz to niewielka wieś w gminie Nowa Ruda (powiat kłodzki na Dolnym Śląsku) u podnóża Gór Sowich, gdzie odnaleźć można Dom pod Lawendowym Polem urządzony w stylu prowansalskim, ze smaczną ekologiczną kuchnią, przepięknym lawendowym polem otulonym ciszą i spokojem. Idealne miejsce do wypoczynku, relaksu i złapania oddechu.

Lawenda ma szerokie zastosowanie:

- Rośliny kosmetyczne uprawiane dla eterycznych olejków wykorzystywanych w kosmetyce. Lawendę wąskolistną uprawia się na szeroką skalę we Francji (głównie w Prowansji), Anglii, Ameryce Południowej. Służy do produkcji olejku lawendowego.
- Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.
- Roślina miododajna: Z kwiatów lawendy, które dają obfity nektar, wytwarza się wysokiej jakości miód lawendowy. Miód ten produkowany jest przede wszystkim w regionach Morza Śródziemnego i jest sprzedawany na całym świecie jako produkt najwyższej jakości.
- Stosowane są przeciwko molom odzieżowym, które odstraszają swoim zapachem.
- Jako przyprawa: ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką. Lawenda występuje często w połączeniu z innymi ziołami i przyprawami do potraw mięsnych, główne z baraniny lub dziczyzny. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem - może być wykorzystana w większości przepisów zamiast tych przypraw. Lawenda jest jednym z ziół wchodzących w skład mieszanki ziół prowansalskich. Świeże kwiaty lawendy można wykorzystać jako jadalny dodatek dekoracyjny. Suszone kwiaty można umieścić razem z cukrem i trzymać w zamkniętym słoiku przez kilka tygodni. Powstanie cukier o zapachu lawendy, który można wykorzystać jako dodatek do ciast i kremów.
- Olejek lawendowy: ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i może być stosowany jako naturalny środek odstraszający mole i komary. Dodany do kąpieli pomaga się zrelaksować i odprężyć.

Na pewno warto odwiedzić Lawendowe Pole w Woliborzu. Szczególnie interesująco, z dodatkowymi atrakcjami, jest tutaj podczas Festiwalu Lawendowego zorganizowanego już trzykrotnie w tym miejscu.

Lawendowe Pole w Woliborzu (gmina Nowa Ruda) to dolnośląska Prowansja

Lawendowe Pole w Woliborzu najlepszym gospodarstwem agrotury...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto