Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieroszów: Spokojne miejsce na pograniczu

Paweł Gołębiewski
Mieroszów to małe miasteczko, liczące około pięciu tysięcy mieszkańców, położone w dolinie rzeki Ścinawki, pomiędzy Górami Kamiennymi a Stołowymi. Oddalone jest o około sześć kilometrów od przejścia granicznego z Czechami Golińsk - Mezimesti. Zawsze było tu spokojnie - o czym świadczy choćby dawna, niemiecka nazwa miejscowości - Friedland, czyli "spokojne miejsce"

Pierwsi osadnicy w okolicach Mieroszowa pojawili się w XII wieku. Wtedy książę Bolko I Surowy wzniósł w sąsiednim Sokołowsku zamek Radosno. Ruiny tej budowli zachowały się do dzisiaj. Radosno strzegło biegnących tędy szlaków komunikacyjnych i handlowych. Prowadziły one w kierunku Świdnicy, Krzeszowa, Kamiennej Góry i czeskiego Broumowa. Rozwidlenie szlaków znajdowało się prawdopodobnie w okolicach obecnego mostu przy ulicy Mickiewicza.

Tam przed wiekami znajdowała się targowa osada Alt Friedland, włączona później do Mieroszowa.Samo miasto prawdopodobnie założyli benedyktyni z pobliskiego Broumowa.

O jego początkach nadal nie wiemy dużo. Na pewno z czasem zaczęło przejmować funkcje administracyjne Radosna. Mieroszów otrzymał prawa miejskie prawdopodobnie w 1326 lub 1354 roku. Tego do końca też nie wiadomo, pewne jest natomiast, że nigdy nie otaczały go mury obronne.

Głównie przez to w 1427 roku miasteczko doszczętnie zniszczyli husyci. Jednak szybko, bo jeszcze pod koniec XV wieku, zaczęło się ono odradzać. Z tego czasu pochodzą zabudowania zespołu kościoła ewangelickiego, który popadł w ruinę i został rozebrany dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. W XVI wieku nadano też obecny kształt kościołowi św. Michała Archanioła, który istniał tu już w1350 roku.

Mieroszów czasu wielkiej pomyślności i rozwoju gospodarczego doczekał się na początku XVI wieku. Wiązało się to z włączeniem miasta do dóbr należących do rodu Hochbergów z zamku Książ. Okoliczne ziemie były w ich władaniu aż do XIX wieku. Ogólny zarys ulic Mieroszowa nie różni się bardzo od tego średniowiecznego. Budynki drewniane zastąpiono tylko murowanymi.

Około 1600 roku w miejscu małego drewnianego (wybudowanego w 1554 roku) wzniesiono murowany ratusz z prawdziwego zdarzenia. W tym czasie w Mieroszowie rozwijały się różne cechy rzemieślnicze i w związku z tym powstawały liczne kramy, postawiono też pręgierz i kamienne cysterny z wodą. Przy obecnej ulicy Żeromskiego umieszczono szubienicę.

Miasto bardzo podupadło w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Pożary strawiły między innymi kościół, szkołę i ratusz.

Po tych przejściach Friedland zaczął się jednak szybko dźwigać z ruin. Już w 1647 roku wzniesiono tu młyn papierniczy, jeden z pierwszych i największych w Sudetach. W latach 20. i 30. XVIII stulecia powstawały w Mieroszowie liczne zakłady tkackie. Wtedy wzniesiono też kamienice, które do dzisiaj są charakterystyczne dla wizerunku miasta. Po poprowadzeniu linii kolejowej z Kuźnic Świdnickich do Mezimesti miasto stało się również ważnym ośrodkiem turystycznym.

Mieroszów stracił ten atut po drugiej wojnie światowej. Zamkniecie granic nie sprzyjało rozwojowi ruchu turystycznego. Teraz może się to zmienić i Mieroszów doczeka lepszych dni.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto