Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkań z ochroną i monitoringiem szukają najczęściej młode rodziny

Monika Kaczyńska
Większe bezpieczeństwo na zamkniętym osiedlu bywa często złudzeniem
Większe bezpieczeństwo na zamkniętym osiedlu bywa często złudzeniem fot. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE
Dla ponad połowy poszukujących nowych mieszkań ochrona i monitoring osiedla, na którym potencjalnie będą mieszkać to atuty - wynika z analiz Home Broker.

Najczęściej mieszkań w tego typu miejscach poszukują młode rodziny ze względu na bezpieczeństwo dzieci.
Jednak wbrew pozorom płot, ochrona i monitoring wcale nie muszą poprawiać bezpieczeństwa.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że obecnie praktycznie nie ma już budynków, do których osoby postronne miałyby swobodny dostęp.

Zobacz też: Wczesną wiosną rozpoczną się kolejne inwestycje zarówno w Poznaniu, jak i okolicy

W nowym budownictwie pilnowanie porządku przez wynajętych stróży lub przynajmniej instalowanie kamer to standard. Ochrona jest coraz popularniejszym rozwiązaniem także w kamienicach, ale w wielkiej płycie to wciąż rzadkość. Mieszkańcom tego typu budynków na ogół muszą wystarczyć domofony. Na ile to bariera skuteczna - zależy od korzystających z nich. Jeśli konsekwentnie otwierają drzwi jedynie osobom, których oczekują bądź osobiście znanym sąsiadom, domofon jest zabezpieczeniem stosunkowo skutecznym. Jednak otwieranie drzwi wejściowych każdemu, kto podaje się za dostawcę, roznosiciela ulotek czy listonosza sprawia, że przestaje on spełniać swoją funkcję.

- W nowym budownictwie zazwyczaj ochrona znajduje się przy wjeździe na osiedle (w stróżówce). W starszych budynkach często nie ma żadnej ochrony albo ogranicza się do portiera przy wejściu do budynku - wymienia Jacek Stefański z Home Broker. Do tego w nowych inwestycjach standardem jest montowanie kamer lub budowa ogrodzenia. W starszych budynkach, o ile przeprowadzana jest modernizacja, częściej inwestuje się w kamery niż w ogrodzenie. Powodem są znacznie niższe koszty.

- Nie możemy zapomnieć, że jednorazowa inwestycja w ogrodzenie, kraty czy kamery to nie wszystko. Aby system ochrony był skuteczny, potrzebujemy też osób, które będą czuwały nad jego prawidłowym działaniem, co generuje comiesięczne koszty - mówi Jarosław Majka, doradca Home Broker.

Oznacza to, że decydujący się na osiedle patrolowane przez firmę ochroniarską, będzie się musiał liczyć z dodatkową opłatą doliczaną do czynszu.

Na obecność ochrony na danym osiedlu zwracają uwagę przede wszystkim młode rodziny. Ta grupa osób decyduje się na kupno mieszkania na ogrodzonym, wolnym od ruchu samochodowego terenie ze względu na bezpieczeństwo dzieci.

W przypadku innych grup kupujących pytanie o zastosowane środki poprawiające bezpieczeństwo pada częściej niż zwykle na terenie dzielnic postrzeganych jako bardziej niebezpieczne. I tak monitoring i ochrona będą istotniejsze dla poszukujących mieszkań na Wildzie czy Jeżycach, mniej istotne na Grunwaldzie.

I choć dla wielu potencjalnych kupujących ochrona jest kwestią kluczową przy wyborze konkretnej inwestycji lub osiedla, to trzeba też pamiętać o zagrożeniach wynikających z nieefektywnej ochrony.

- W opinii wielu policjantów teren zamknięty może stać się idealnym miejscem dla złodziei. Patrol straży miejskiej czy policji zazwyczaj nie monitoruje tego terenu, co niestety daje większe możliwości spokojnego działania przestępców - tłumaczy Jarosław Majka.

Tym bardziej że bardzo często na nowych osiedlach trudno mówić choćby o znajomości między sąsiadami, rotacja lokatorów bywa ogromna, trudno więc liczyć na to, że ktoś zareaguje na niepożądanych gości, zauważonych na klatce schodowej czy w pobliżu budynku.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto