Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na koronawirusa umierają rdzenni mieszkańcy puszczy amazońskiej. Dwukrotnie wyższa śmiertelność wśród tubylców

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Rdzenna ludność leczy się na koronawirusa przyrządzając własne preparaty z ziół
Rdzenna ludność leczy się na koronawirusa przyrządzając własne preparaty z ziół RICARDO OLIVEIRA/AFP/East
Ludność zamieszkująca brazylijską część Amazonii boryka się z coraz większym zagrożeniem. Zgodnie z raportem, o którym informuje CNN, można mówić o dwukrotnie wyższej śmiertelności z powodu koronawirusa wśród rdzennej ludności.

Brazylia w ostatnich dniach stała się jednym ze światowych liderów jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Jak informują eksperci, epidemia Covid-19 zbiera szczególnie tragiczne żniwo wśród żyjących w puszczy amazońskiej rdzennych plemion. Pozbawieni opieki medycznej i mniej odporni na wirusa rdzenni mieszkańcy umierają znacznie częściej niż pozostała populacja Brazylii.

Według raportu organizacji APIB, zajmującej się badaniami nad rdzenną ludnością Brazylii, dotychczas odnotowano 980 oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażeń Covid-19 wśród tej ludności - informuje CNN. Potwierdzono również 125 przypadków zgonów, co oznacza, że śmiertelność z powodu koronawirusa wynosi wśród rdzennych mieszkańców Amazonii 12,6 procent. To dwukrotnie więcej niż średnia dla całego kraju, która wynosi 6,4 procent - informuje CNN.

Stacja przypomina, że jednym z pierwszych przypadków zgonów z powodu koronawirusa wśród rdzennej ludności była śmierć 15-letniego chłopca z plemienia Yanomami. Ludność żyjąca w lasach tropikalnych nie ma podstawowych środków sanitarnych, by móc chronić się przed rozprzestrzenianiem epidemii. Dotarcie do najbliższego szpitala to dla tych osób również wielka wyprawa.

Według badań przeprowadzonych przez organizację non-profit InfoAmazonia, które przytacza CNN, średnia odległość między miejscowymi wioskami a najbliższym oddziałem intensywnej terapii (ICU) w Brazylii wynosi 315 kilometrów. Dla 10 procent wiosek odległość ta wynosi od 700 do 1079 kilometrów.

Jak powiedział CNN Dinaman Tuxa, członek plemienia Tuxa oraz przedstawiciel zarządu organizacji APIB, w jego wspólnocie, liczącej 1400 osób, zastosowano całkowitą blokadę kontaktów ze światem zewnętrznym. Nikt nie ma prawa opuścić regionu zamieszkania, nikogo również się tam nie wpuszcza. Wskutek tego akurat w plemieniu Tuxa nie odnotowano żadnego przypadku koronawirusa.

Brazylia znajduje się na drugim miejscu - po USA - pod względem liczby potwierdzonych zakażeń na koronawirusa - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. Obecnie potwierdzono tam niemal 348 tys. zakażeń oraz 22 013 zgonów z powodu koronawirusa.

Według rdzennego przywódcy Satere-Mawe, Andre Satere, jedenaście osób w ich społeczności wykazuje objawy COVID-19 - informuje agencja Associated Press. Ludność nie może liczyć na pomoc systemu opieki zdrowotnej, który jest przeciążony. Dlatego rdzenni mieszkańcy zwracają się do przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy o zielarstwie i sami przygotowują z ziół preparaty mające leczyć koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto