Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu. Jakie skarby i artefakty odnaleziono w ostatnich latach przypadkowo?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu. Zobacz galerię, a w niej ich opisy!
Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu. Zobacz galerię, a w niej ich opisy! Stara Kopalnia / Elżbieta Węgrzyn / Sylwia Rodak
Bezgłowa mumia, butelka z listem sprzed 110 lat, garniec praskich groszy, grobowiec pod placem w centrum miasta, czy łużyckie naczynia. To tylko klika nietypowych znalezisk odkrytych na terenie Wałbrzycha i jego najbliższych okolic. Cały Dolny Śląsk nadal jest tajemniczy i "złoty pociąg" to nie jedyny artefakt, którego znalezienia możemy się tu spodziewać. Zobacz, jakie cenne i niespodziewane znaleziska z Wałbrzycha rozpalały wyobraźnię mieszkańców naszego regionu w ostatnich latach!

Spis treści

Wałbrzych - wiele jest tu nadal do odkrycia

Mieszkańcom Wałbrzycha i regionu wydaje się, że prehistoryczne, starożytne i średniowieczne znaleziska, a nawet te z okresu drugiej wojny światowej ukryte w naszej okolicy są już odnalezione. Tymczasem nie ma roku, by podczas prac remontowych nie znaleziono tu mniej, czy bardziej cennego historycznego artefaktu. Nie brak też znalezisk makabrycznych...

Tego w Wałbrzychu już nie ma. Niepowtarzalne relikty historii!

Jakie "skarby" odkrywane są w Wałbrzychu i regionie najczęściej?

 • Swoje skrywane przez dekady tajemnice odkrywają zamurowane piwnice, schowki na strychach i pojemniki ukryte w ziemi. To zwykle XX-wieczne depozyty. Do tej kategorii zaliczyć można "skarb" z ul. Kuracyjnej w Wałbrzychu i list z Ratusza.
 • Starsze znaleziska od prehistorycznych po średniowieczne to przedmioty znajdowane w lasach na terenie dawnych osad czy w okolicy dawnych warowni.
 • Osobną kategorię stanową przedmioty, czy zabytkowe elementy infrastruktury znajdowane podczas remontów i przebudów dokonywanych na terenie historycznego centrum miasta.
 • Nie brak też nieodkrytych nadal pochówków dawnych mieszkańców regionu. Szczątki ludzkie znajdowane są nie tylko na terenie dawnych cmentarzy.

Odkrycia archeologiczne na terenie Wałbrzycha. Archeolodzy w naszym regionie się nie nudzą

O tym, jak ważne dla naukowców są Wałbrzych i jego okolice dowiedzieć się można było podczas otwarcia na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu wystawy "Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne"

- Zastanawiałem się, co w tym Wałbrzychu można znaleźć, w tym Wałbrzychu zniszczonym przez samą gospodarkę związaną z górnictwem, przecież ten teren jest całkowicie przeobrażony - wspominał wywodzący się ze Świebodzic prof. Krzysztof Jaworski, archeolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Niespodziewane odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu. Jakie skarby i artefakty odnaleziono w ostatnich latach przypadkowo?
Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu. Zobacz galerię, a w niej ich opisy!Stara Kopalnia / Elżbieta Węgrzyn / Sylwia Rodak

Specjalista ten badał wałbrzyski skarb praskich groszy, był odpowiedzialny za opis historyczny znaleziska oraz związane z nim badania terenowe.

- O wielu wałbrzyskich stanowiskach z plejstocenu, wczesnej epoki brązu, czy epoki żelaza miałem miałem troszeczkę mgliste pojęcie, ale okazuje się, że tego jest tu naprawdę dużo. Przed nami badali je jeszcze historycy niemieccy w XVIII i XIX wieku, były też odkrycia polskie, wśród nich spektakularne. Proszę sobie wyobrazić, że najcenniejszy zabytek związany z kulturą wczesno katolicką na ziemiach Polski, ostroga wykonana w ośrodkach nadreńskich na przykład koło Kolonii. Została ona znaleziona pod koniec XIX w. na Górze Wołowiec na południu Wałbrzycha w okolicy przysiółka Kamieńsk- wspominał Jaworski.

Inne istotne przytaczane przez naukowca znalezisko to znalezione w okolicy Starego Książa, gdzie znajdowało się średniowieczne grodzisko, artefakty z IX/X w w. należące do kultury Ślężan i świadczące o wpływach państwa Wielkomorawskiego. Najcenniejsze z nich top prawdopodobnie okucie w kształcie krzyża będące dawniej częścią szkatułki drewnianej. Było wykonane ze złoconego brązu. Może być to najstarszy przedmiot o cechach wczesnochrześcijańskich na Słowiańszczyźnie Zachodniej.

Niespodziewane odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu. Jakie skarby i artefakty odnaleziono w ostatnich latach przypadkowo?
Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu. Zobacz galerię, a w niej ich opisy!UM Wałbrzych / Dariusz Gdesz / Elżbieta Węgrzyn

Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu

Wybraliśmy 13 skarbów, artefaktów, ciekawostek i zaskakujących odkryć dokonanych przypadkowo:

 1. List w butelce schowany na strychu Ratusza podczas przebudowy,
 2. Reklamówka z łużyckimi naczyniami sprzed 2,7 tys. lat,
 3. Tajemniczy pochówek na Placu Kościelnym, w centrum Wałbrzycha,
 4. Szkielety w remontowanej ulicy,
 5. Kasetka z monetami ze ściany Separatora,
 6. Skarb praskich groszy,
 7. Skarb z zamurowanej piwnicy na ul. Kuracyjnej,
 8. Małe skarby, jak te z kolekcji pani Agnieszki,
 9. Zabytkowa studnia znaleziona podczas przebudowy placu,
 10. Kamienny relikt przy wałbrzyskiej kolegiacie,
 11. Złoty pociąg – przeprowadzono mnóstwo badań. Pamiętacie ich wynik?
 12. Wszystkie artefakty i niespodzianki obwodnicy Wałbrzycha,
 13. Kim była kobieta - mumia znaleziona na strychu?

Oto opisy tych znalezisk ze zdjęciami

Lista 13 niespodziewanych najgłośniejszych odkryć archeologicznych i znalezisk dokonanych w ostatnich latach w Wałbrzychu. Zobacz galerię, a w niej ich opisy!

Najciekawsze odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu. Jakie ska...

Tajemnicze miejsce nieopodal Wałbrzycha - zobaczcie film!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najciekawsze odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu. Jakie skarby i artefakty odnaleziono w ostatnich latach przypadkowo? - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto