Najświętsze relikwie chrześcijan drzewa krzyża świętego w sanktuarium na Podzamczu w Wałbrzychu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Relikwiarz z fragmentami Krzyża Świętego Dariusz Gdesz
Pamiątka Męki Chrystusa została przekazana do Wałbrzycha z Watykanu prawie 21 lat temu, dzięki zabiegom biskupa Tadeusza Rybaka, ordynariusza diecezji legnickiej. To kawałek krzyża na którym umarł Jezus Chrystus.

Wiosną 2000 r. po blisko 20 latach dobiegła końca budowa kościoła na wałbrzyskim Podzamczu. Księża i parafianie zdecydowali, że nowa świątynia będzie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszcz parafii ks. Andrzej Raszpla (zmarł 19 kwietnia 2016 r.), poprosił wówczas bp. Tadeusza Rybaka (zmarł 7 marca 2017 r.), ordynariusza diecezji legnickiej, do której należał wówczas Wałbrzych o pomoc w pozyskaniu relikwii. Biskup przesłał do Watykanu pismo, w którym argumentował, że budowana świątynia została poświęcona Krzyżowi Świętemu. Podkreślił również, że Wałbrzych to środowisko ludzi pracy dotkniętych bezrobociem. Obecność relikwii ma im pomóc w modlitwie i pokonywaniu trudności.

Prośba została rozpatrzona pozytywnie. Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła nastąpiło 14 września 2000 roku, na trzy dni przed konsekracją świątyni. Relikwiarz umieszczono w ołtarzu bocznym kościoła. Ołtarz został ozdobiony drewnianą repliką Piety Michała Anioła, figurami czterech aniołów trzymających symbole Męki Pańskiej i witrażem z wizerunkiem św. Heleny, która była inicjatorką zakończonych sukcesem poszukiwań krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus. Obok ołtarza zawieszono dokument z Watykanu, który potwierdza autentyczność relikwii.
Co roku w Wielki Piątek relikwie są podawane wiernym do ucałowania. We wrześniu 2006 r. bp. Ignacy Dec nadał kościołowi na Podzamczu tytuł Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego Diecezji Świdnickiej.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie