Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narciarskie patrole policyjne na stokach

red.
Policjanci patrolują stoki ziemi kłodzkiej
Policjanci patrolują stoki ziemi kłodzkiej fot. Dolnośląska Policja
Jak co roku turyści korzystający z zimowych atrakcji ziemi kłodzkiej, na stokach spotkają policjantów dbających o bezpieczeństwo. Specjalne patrole policyjne działają na Czarnej Górze, Zieleńcu i Sokolcu.

W patrolach narciarskich są policjanci posiadający doświadczenie w tym zakresie, a do ich zadań należy przede wszystkim czuwanie nad bezpieczeństwem turystów oraz porządkiem publicznym. Policyjne patrole narciarskie zwracają uwagę na osoby, które swoim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników sportów zimowych, a zwłaszcza na pijane osoby poruszające się na stokach.

- Na terenie ośrodków narciarskich służbę pełnią także patrole piesze, które m. in. poprzez kontrole parkingów, zapobiegają włamaniom i kradzieżom pojazdów. Natomiast miłośnikom sportów zimowych zwracają uwagę na pozostawiony bez opieki sprzęt narciarski. Aktywne działania patroli pieszych, a także zmotoryzowanych, współdziałanie z innymi służbami, objęcie nadzorem rejonów okolicznych punktów gastronomicznych, bazy noclegowej oraz punktów wypoczynkowych, gdzie narciarze pozostawiają swój sprzęt sportowy, zdecydowanie poprawia poczucie bezpieczeństwa i przyczynia się do ograniczenia przestępczość w tych miejscach - mówi podinsp. Wioletta Martuszewska, oficer prasowy KPP w Kłodzku.

Mając na względzie zapobieganie wypadkom na trasach zjazdowych oraz niebezpiecznym zachowaniom, poniżej przedstawiamy dekalog narciarza, który jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata oraz podstawowe oznakowanie, z jakim możemy się na nich spotkać.

DEKALOG NARCIARZA

  1. 1.Wzgląd na inne osoby
    Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
    2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
    Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
    3. Wybór kierunku jazdy
    Narciarz, zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
    4. Wyprzedzanie
    Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
    5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich
    Narciarz, zaczynając zjazd na trasie, powinien sprawdzić, patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych.
    Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
    6. Zatrzymanie się
    Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
    7. Podejście
    Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
    8. Przestrzeganie znaków narciarskich
    Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
    9. Wypadki
    W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, winien poszkodowanemu służyć pomocą.
    10. Stwierdzenie tożsamości
    Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek - muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto