Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neogotycki zamek na górze Szczytnik. Jest dostępny dla zwiedzających i można w nim zobaczyć lwy! Wiecie, gdzie?

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Zamek ulokowany jest na górze Szczytnik 589 m n.p.m.
Zamek ulokowany jest na górze Szczytnik 589 m n.p.m. Paulina Schulz
Neogotycki zamek górujący nad Szczytną koło Kłodzka jest jedną z atrakcji tego miasta. Obiekt usytuowany jest na górze Szczytnik (589 m n.p.m.) i został wybudowany w latach 1831-1837 w pobliżu drewnianego fortu z końca XVII wieku. Widać go z przebiegającej przez Szczytną, drogi krajowej nr 8 i cieszy się on dużym zainteresowaniem turystów. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od dwóch lat, choć obecnie zamknięto go do odwołania.

Spis treści

Zamek na Szczytniku i jego historia

Zamek na Szczytniku wybudowany został w latach 1831-1837 w pobliżu drewnianego fortu z końca XVII wieku. Za sprawą majora Leopolda von Hochberga powstała tu, oparta na fundamentach skalnych, z ponad metrowej grubości murami, rezydencja rycersko-myśliwska. Do śmierci właściciela odbywały się tu bale i przyjęcia. W kolejnych latach jego posiadacze często się zmieniali. Po 1860 roku obiekt kupili bracia Rohrbachowie. Byli oni także właścicielami huty szkła w Batorowie. Córką jednego z braci była Helena Klein, która wraz ze swoim mężem podjęła decyzję o remoncie zamku. Wówczas dobudowane zostało skrzydło północne i kaplica zamkowa. 

Kolejnymi właścicielami byli Misjonarze Świętej Rodziny i to właśnie im zawdzięcza się obecny kształt zamku. Dobudowali oni bowiem czwarte skrzydło i rozpoczęli budowę znajdującej się nieopodal Kalwarii. 

W latach 50. zamek stał się własnością państwa i nie był on udostępniany do zwiedzania ponieważ mieścił się tu Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. 

Orzeczeniem komicji majątkowej przy MSWiA, w 2006 roku obiekt został zwrócony Misjonarzom Świętej Rodziny. W 2020 roku funkcjonujący tu DPS został ostatecznie zlikwidowany. Od 2020 roku zamkiem zarządza Fundacja Zamek Leśna Skała.

Obecnie obiekt jest dostępy dla zwiedzających. Co ciekawe, przyglądając się uważnie malowidłom ściennym w sali balowej zamku można dostrzec lwy. Mówi się także, że w jednym z pomieszczeń przy wieży należy wypowiedzieć życzenie, a ono na pewno się spełni.

Punkt widokowy przy zamku na Szczytniku

Na Szczytnik prowadzi żółty szlak turystyczny. W pobliżu zamku znajduje się także warty odwiedzenia, punkt widokowy. Rozpościera się stąd piękny widok Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie a także na Obniżenie Dusznickie.

Zwiedzanie zamku na Szczytniku. Terminy i godziny wejść

Normalnie zamek można zwiedzać w piątki, soboty i niedziele
Wejścia o godz.: 10:30, 12:30, 14:00, 16:00.

Jednakże od 13 grudnia jest on zamknięty do odwołania.
 

Zamek w Szczytnej - cennik zwiedzania

  • Bilet normalny 30 zł/osoba
  • Bilet ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat)* 15 zł/osoba
  • Dzieci do lat 6* GRATIS

*wejście tylko z dorosłym opiekunem

Jak dojechać do Szczytnej. Zobacz na mapie

Szczytna znajduje się w powiecie kłodzkim, pomiędzy Polanicą-Zdrojem i Dusznikami-Zdrojem. Miejscowość położona jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką i Kamiennym Potokiem, u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich. To znakomita lokalizacja dla tych, którzy chcą odwiedzić okoliczne:

  • Góry Stołowe
  • Góry Orlickie
  • Góry Bystrzyckie

Na poniższej mapie podpowiadamy, jak dojechać do zamku w Szczytnej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto