Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepylak apollo i jego hodowla w Czechach. Karkonoski Park Narodowy przekazał sąsiadom 366 osobników zagrożonego gatunku

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Niepylak apollo to piękny i jeden z największych w Polsce motyl dzienny. Niestety jego istnienie jest skrajnie zagrożone. Karkonoski Park Narodowy od lat stara się odtworzyć jego populację poprzez reintrodukcję. Teraz rozpoczęła się transgraniczna współpraca w tej dziedzinie, a niepylaki apollo już niebawem pojawią się również w czeskich Karkonoszach.

Niepylak apollo skrajnie zagrożonym gatunkiem motyla

Niepylak apollo jest jednym z największych występujących w Polsce motyli dziennych. W naszym kraju od ponad dwóch stuleci zasięg i liczebność niepylaka apollo drastycznie spada. Motyl ten wyginął definitywnie w Sudetach już w XIX wieku. Obecnie występuje w Pieninach i Górach Kruczych, gdzie był reintrodukowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

- Skrzydła niepylaka w porównaniu do większości motyli dziennych, pokryte są znacznie mniejszą ilością łusek, które po dotknięciu pozostawiają na palcach charakterystyczny pyłek. Ponadto łuski te nie oddzielają się tak łatwo jak u innych motyli. Jest to cecha której niepylak zawdzięcza swoją nazwę- informuje Karkonoski Park Narodowy.

Wskrzeszenie niepylaka apollo w Karkonoszach

Reitrodukcja to ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt lub roślin. Karkonoski Park Narodowy w 2007 roku podjął takie działania, aby niepylak apollo znów zagościł na karkonoskich łąkach. Pierwszy etap polegał na wyłożeniu jaj motyla w odpowiednim siedlisku. W następnym roku wypuszczono dorosłe osobniki na wolność m.in. w okolicy zamku Chojnik. Ich zadaniem było złożenie jaj, aby wykluło się kolejne pokolenie niepylaków. W kolejnych latach, kluczowe było ostatnie pięciolecie, program reintrodukcji był kontynuowany. Będzie się tak działo dopóki gatunek nie osiągnie stabilności, czyli zniknie zagrożenie wyginięcia niepylaków apollo.

Niepylak apollo w delegacji w Czechach. Nasi sąsiedzi rozpoczynają hodowle

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, w dniu dzisiejszym (31.03) 366 niepylaków apollo wyruszyło w podróż do Czech. Český svaz ochránců přírody Hradec Králové oraz JARO Jaroměř rozpoczynają hodowlę tego zagrożonego wyginięciem motyla. Znajdą się one pod szczególną opieką Miloša Andresa, który jest specjalistą w tej dziedzinie.

- Rozpoczął się pierwszy etap naszej transgranicznej współpracy w zakresie reintrodukcji niepylaka apollo w Karkonoszach. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach motyle niepylaka apollo będą „bezgranicznie” cieszyć oczy wszystkich osób podziwiających nasze wspólne Karkonosze- informuje KPN.

Zeszłej wiosny wykluło się ponad 7000 gąsienic motyla. Ta liczba może robić wrażenie, jednak przed opiekunami niepylaka jeszcze długa droga, aby gatunek przestał być skrajnie zagrożonym.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto