Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowity koncert z okazji Dnia Niepodległości w Złotym Stoku

Mieczysław Kowalcze
W kościele poewangelickim w Złotym Stoku koncert dał francuski pianista Michel Bourdoncle
W kościele poewangelickim w Złotym Stoku koncert dał francuski pianista Michel Bourdoncle Małgorzata Kujda
Dobrze zaplanowany i przeprowadzony świąteczny dzień ma zwykle swoje eleganckie zwieńczenie, podsumowanie. Ważne efekty i rezultaty wielu różnych starań widać wówczas w całości. Dzień Niepodległości w Złotym Stoku stał się okazją do spotkań gospodarzy, mieszkańców i gości w oddanym właśnie do użytku, ze smakiem odnowionym kościele poewangelickim. Władze samorządowe gminy trzy lata temu uzyskały dofinansowanie na jego całościowy remont z programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach projektu "Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza". I właśnie nasze narodowe święto zostało wybrane na inaugurację, na praktyczne wskazanie, czym obiekt będzie dla mieszkańców, jak będzie im służył.

Oficjalne otwarcie, wzruszający program artystyczny w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości poprzedziły wieczorny koncert. Koncert w ramach X edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, która w tym roku wybrała za zasadniczy temat „Romantyczną duszę." Takie połączenie i spójny pomysł na całość świętowania dały dobry skutek, a publiczności trwałe wrażenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że samorząd gminy i jego instytucje od lat współpracują z Fundacją Dolnośląski Festiwal Muzyczny. Warto przypomnieć, że to właśnie Fundacja DFM zorganizowała koncert tuż przed rozpoczęciem prac remontowych. A teraz włączyła się aktywnie w nowy początek, w nowe kierunki korzystania z wnętrza kościoła.

Inauguracja, narodowe święto, spotkanie mieszkańców i gości, czyli ważne okoliczności sprawiły, że do wieczornego koncertu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego zaproszono wybitnego pianistę francuskiego Michela Bourdoncle'a - wykonawcę wysoko cenionego i występującego w wielu prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Jaki program artysta zaproponował złotostockiej publiczności? Naturalnie kontekst i oczekiwania sprawiły, że usłyszeliśmy muzykę romantyczną i przykład takiej, która do tej tradycji bezpośrednio nawiązywała.

Spośród dzieł Fryderyka Chopina Michel Bourdoncle wybrał Nokturny nr 1 cis-moll i nr 2 Des-dur z opusu 27. Taki początek od razu uświadomił nam, słuchaczom, jak niejednoznaczna i daleka od stereotypowych uproszczeń jest "romantyczna dusza", bo nadzwyczaj łatwo w niej o zmianę nastroju, o skontrastowane emocje. Francuski pianista jest laureatem konkursu Franciszka Liszta w Utrechcie i znakomicie to udowodnił w wykonaniu kompozycji „Vallée d'Obermann" węgierskiego twórcy - wielkiego przyjaciela Chopina. Ujawniły się w pełni, w tej właśnie interpretacji, cechy muzyka, czyli swoboda panowania nad utworem, nad instrumentem, a wreszcie i nad publicznością, która w wielkim skupieniu podążała za kolejnymi taktami tego niełatwego dzieła. Sprzyjały temu wykonawcza precyzja, jasność wykonawcza i siła dźwięku.

Cztery Preludia Claude'a Debussy'ego, a następnie Scherzo cis-moll, op. 39 Fryderyka Chopina utwierdziły nas, że do nieodłącznych cech francuskiego artysty należy także charyzma. W tym przypadku była to umiejętność przekonującego i trwałego skupienia słuchaczy na prezentowanych kompozycjach. Program wieczornego koncertu w nowo otwartym wnętrzu zamykał, bardzo "pasujący" do nastroju dnia i podsumowania całości wydarzeń, Polonez As-dur, op. 53. Wykonany emocjonalnie i jednocześnie z pietyzmem sprawił, że opuszczaliśmy piękny budynek z przekonaniem, iż będą się tu działy rzeczy ważne i wartościowe. Oto jak "romantyczna dusza" może ciągle inspirować i prowadzić do podejmowania wspólnych, istotnych przedsięwzięć.

Zajrzyj do galerii i zobacz zdjęcia z wydarzenia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto