Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć! Oto zamek Homole [ZDJĘCIA]

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Pozostałości zamku Homole
Pozostałości zamku Homole fot. Damian Bednarz
Zakończyły się prace przy odrestaurowaniu terenu wokół ruin zamku Homole. Znajdująca się tuż przy Głównym Szlaku Sudeckim budowla zyskała nowe oblicze za sprawą Nadleśnictwa Zdroje.

-Jest to miejsce nie tylko historycznie interesujące, ale także przyrodniczo. Samo wzgórze Gomoła oraz przyległe łąki są obszarem objętym programem Natura 2000, który jest niezwykle cenny dla przyrodników. Kwitnie tutaj, chociażby pełnik europejski, bardziej znany jako róża kłodzka - symbol naszego powiatu - opowiada Piotr Mirek, specjalista ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Zdroje.

Z odejścia czerwonego szlaku (trasa Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój) w kierunku szczytu i ruin zbudowano kładkę, która prowadzi ponad Bukowym Stawkiem. To właśnie tam w okresie wiosennym znaleźć można różę kłodzką. Bardzo łatwo ją rozpoznać wśród traw, ponieważ charakteryzuje się żółtymi kwiatami. Trzeba jednaka pamiętać, że pełnik europejski jest pod ochroną.

-Kładka została wyposażona w tablice edukacyjne, przybliżające odwiedzającym historię tego wyjątkowego miejsca i jego dzisiejsze walory przyrodnicze. Jest także kładka spacerowa wokół ruin z miejscem do wypoczynku i spożywania posiłku. Na ścieżce znajdują się również kierunkowskazy przybliżające okoliczne wzniesienia, a także rosnące tutaj rośliny. W ramach inwestycji przeprowadzono również badania zabezpieczenie ruin pod nadzorem konserwatora zabytków - mówi Piotr Mirek.

Koszt inwestycji to około 360 tysięcy złotych, z czego 56 tysięcy pochłonęło zabezpieczenie ruin. Środki wyłożyło Nadleśnictwo Zdroje, które jest w trakcie uzyskiwania dofinansowania w wysokości 85 proc. funduszy europejskich w ramach Programu Ochrony Siedlisk Przyrodniczych na Obszarach Zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Można więc tam swobodnie usiąść i delektować się widokiem okolicznych szczytów, a także zaczerpnąć historii. A trzeba pamiętać, że zamek Homole historię ma wyjątkową.

Zamek Homole - historia

W czasach swojej świetności zamek Homole był centrum państewka von Pannwitzów, a później główną siedzibą husytów na ziemi kłodzkiej. Swój epizod miał także w powieści Andrzeja Sapkowskiego „Narrenturm”. Jego właścicielem był m.in. późniejszy król Czech - Jerzy z Podiebradów. Jeszcze w XV wieku był główną budowlą w regionie, a kiedy stracono jego ostatniego właściciela, zaczął popadać w ruinę.

Zamek Homole - jak dojechać?

Zamek Homole, w zasadzie to jego ruiny, położone są przy Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza, na odcinku Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój we wsi Zielone Ludowe. Czas dojścia do ruin z Dusznik-Zdroju to około godziny.

W pobliże ruin można podjechać także samochodem, kierując się z DK8. Na Przełęczy Polskie Wrota wystarczy skręcić w prawo. Trasę tę proponujemy jednak w ostateczności, ze względu na okoliczny przebieg czerwonego szlaku.

ZOBACZ ZDJĘCIA TEGO WYJĄTKOWEGO MIEJSCA:

Pozostałości zamku Homole

Nowe miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć! Oto zamek Ho...

Wyjdź z siebie! Oto 15 rzeczy, które musisz zrobić na ziemi ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto