Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O niepodległości, Żołnierzach Wyklętych i tragedii smoleńskiej. Trwa 7. Przystanek Niepodległość w Polanicy-Zdroju

Damian Bednarz
Damian Bednarz
W Polanicy-Zdroju trwa 7. Przystanek Niepodległość
W Polanicy-Zdroju trwa 7. Przystanek Niepodległość Maciej Sergel
W Nowym Zdroju w Polanicy-Zdroju trwa 7. edycja Przystanku Niepodległość. Myśl przewodnia tegorocznej edycji to „Rok 2022 - Rokiem Romantyzmu Polskiego”.

W tym roku w trakcie spotkań poruszane są tematy niepodległości, Żołnierzy Wyklętych, tragedii smoleńskiej, a także kondycji i roli młodego pokolenia.

-Przystanek Niepodległość jest ogromnie ważny w kształtowaniu postaw patriotycznych, dlatego że przez siedem lat pokazywał, co jest w Polsce trudne, na co trzeba zwrócić uwagę. Pojawiają się tu naprawdę bardzo ważni ludzie, przedstawiciele polskiej inteligencji. Te wnioski, które można zaczerpnąć z Przystanku, idą później w świat. To też pokazuje, że powinno takich imprez być więcej w Polsce. Przystanek diagnozował od samego początku, co jest dla Polski zagrożeniem. I tak jak wiele lat temu w jednym miejscu wysiadł Piłsudski, Daszyński, Dmowski i Paderewski i bez względu na swoje poglądy wiedzieli, że trzeba się dogadać, tak Przystanek teraz pokazuje, że nie ważne, jakie macie poglądy, najważniejsza jest Polska i jej niepodległość i o to trzeba walczyć - mówi Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press.

Hasłem przewodnim, które przyświeca 7. edycji Przystanku Niepodległość są słowa Józefa Piłsudskiego: "Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze", i to właśnie ten cytat bardzo często można było usłyszeć podczas sobotnich paneli dyskusyjnych zatytułowanych "Niepodległość to wartość zadana". Uczestnicy, wśród których byli m.in. Marta Morawiecka czy Wojciech Korkuć, dyskutowali na temat sytuacji geopolitycznej na świecie.

-Niepodległość to wartość zadana to znaczy, że niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze i że trzeba zawsze mieć na względzie to, że można ją utracić, a najlepszym dowodem na to są realia, w których aktualnie funkcjonujemy, wojna na Ukrainie, rzekoma mobilizacja w Rosji, ale to do końca nie jest prawda. Niepodległości trzeba strzec, jak źrenicy oka - mówi Krystyna Śliwińska, organizator wydarzenia.

Za uczestnikami imprezy już kilka paneli dyskusyjnych, a także koncert Luxtorpedy. Jeszcze w sobotę o godzinie 16.30 odbędzie się panel, w którego trakcie Antoni Macierewicz postara się odpowiedzieć na pytanie: "Kto i kiedy odpowie za zbrodnię smoleńską?", a później wydarzenie przeniesie się do Dusznik-Zdroju, gdzie w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina będzie można wysłuchać recitalu fortepianowego Magdaleny Żuk.

Oprócz tego w Nowym Zdroju funkcjonuje patriotyczna księgarnia, a także wystawa "Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie - dziś Muzeum".

Całość wydarzenia zakończy się w niedzielne popołudnie.

Przystanek Niepodległość to impreza, która od 2015 roku gości na ziemi kłodzkiej. Jej edycje odbywały się już w Lewinie Kłodzkim, Dusznikach-Zdroju i już po raz drugi w Polanicy-Zdroju. Tegoroczną edycję, podobnie jak i wcześniejsze, objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a patronatem duchowym – JE ks. Biskup Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA:

W Polanicy-Zdroju trwa 7. Przystanek Niepodległość

O niepodległości, Żołnierzach Wyklętych i tragedii smoleński...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto