Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obszary sieci Natura 2000: Inwestowanie

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Pomimo szczytnych ideałów stojących za programem Natura 2000 wielu mieszkańców sprzeciwia się wyznaczaniu terenów w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Jako koronny argument podnoszą fakt, że ogranicza to możliwości inwestowania na tym obszarze, a co za tym idzie, spowalnia to rozwój regionu. W całej Europie mamy jednak mnóstwo przykładów przedsięwzięć podejmowanych na obszarach Natura 2000.

Trzeba jednak przyznać, że aby zapewnić optymalną ochronę przyrody, planowane projekty muszą być czasem modyfikowane. W innych przypadkach zdarza się, że inwestor musi zrekompensować szkody, które wyrządził środowisku. Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz wspomnianych minusów tereny Natura 2000 niosą ze sobą szereg korzyści, m.in. wysokie walory turystyczne.

Zerknijmy jednak co na ten temat mówią przepisy. W ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody czytamy, że ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach Natura 2000 opiera się przede wszystkim na ograniczaniu działań mogących w znaczący sposób pogorszyć właściwy stan ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000.

Wynika z tego, że na chronionym terenie można realizować inwestycje, o ile nie szkodzą one w znaczący sposób elementom przyrody dla których został wyznaczony teren Natury 2000. Co więcej, zgodnie z art. 34 tej ustawy, nawet ta wytyczna może zostać zawieszona, o ile realizowane przedsięwzięcie "wynikają z przesłanek nadrzędnego interesu publicznego, udokumentowany zostanie brak rozwiązań alternatywnych oraz zapewni się wykonanie kompensacji przyrodniczej niezbędnej do zapewnienia spójności i właściwego funkcjonowania sieci obszarów Natura 2000

Jeżeli inwestycja nie jest związana ze zdrowiem publicznym, bezpieczeństwem powszechnym lub pozytywnymi skutkami o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska", to przed jej realizacją należy zwrócić się z prośbą o opinię do Komisji Europejskiej.

Informacje i narzędzia, które umożliwiają wydanie decyzji o negatywnym wpływie planowanej inwestycji na obszary Natura 2000 oraz czy pomimo jej znaczącego negatywnego wpływu na te obszary istnieją powody do jej realizacji, są określone w odrębnych ustawach. Są to ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Elementy te pozwalają na wybór optymalnego dla środowiska decyzji zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Umożliwia to zachowanie różnorodności biologicznej i bogactwa przyrodniczego.

Jak więc widać program Natura 2000 z założenia nie utrudnia inwestycji, a jedynie wskazuje miejsca, w których ich realizacja będzie miała korzystniejsze efekty dla środowiska (lub mniej szkodliwe).

Należy jednak pamiętać, że planując swoje przedsięwzięcie konieczna jest ścisła współpraca projektantów, inwestorów i przyrodników. Dzięki niej planowane inwestycje będą mogły się rozwijać, zachowując przy tym najcenniejsze elementy środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obszary sieci Natura 2000: Inwestowanie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto