Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Kłodzka, dokumenty podpisane

Adrian Śledź
Adrian Śledź
Obwodnica Kłodzka powstanie. W Starostwie Powiatu Kłodzkiego dnia 23 stycznia została podpisana umowa dotycząca budowy. Droga będzie miała długość 11,5 km. Koszt realizacji inwestycji będzie opiewał na kwotę prawie 200 mln złotych.

W Starostwie Powiatu Kłodzkiego dnia 23 stycznia zostały podpisane dokumenty dotyczące budowy obwodnicy Kłodzka. Przetarg na jej wykonanie wygrało przedsiębiorstwo usług technicznych Intercor Sp. z o.o. Droga będzie miała długość 11,5 km. Koszt realizacji inwestycji będzie opiewał na kwotę prawie 200 mln złotych.

Obwodnica Kłodzka rozpocznie się przy drodze nr 46, prowadzącej z Nysy do centrum miasta. Z tej drogi przed stromym zjazdem w kierunku "ronda śmierci" będzie odbijała w lewo przez obecny poligon wojskowy. Połączy się z drogą nr 33 idącą w stronę Bystrzycy Kłodzkiej. Następnie z tego miejsca zostanie poprowadzona w kierunku DK8. Spotka się z nią na wysokości zjazdu z krajowej 8 do miasta Kłodzka.

-Na pewno realizacja budowy obwodnicy Kłodzka spowoduje zmniejszenie ruchu tranzytowego. Miasto zostanie odciążone w newralgicznych punktach. Między innymi ulica Połabska, Lutycka, Łużycka oraz Korfantego. Dla Kłodzka jest to dobra inwestycja dająca szansę w przyszłości na powstanie nowych zakładów pracy w okolicy, zwiększających ilość miejsc pracy w Kotlinie Kłodzkiej - tłumaczy Burmistrz Kłodzka - Michał Piszko.

Obecna przy podpisaniu umowy poseł Monika Wielichowska poprosiła wykonawcę obwodnicy o rozpoczęcie budowy przy drodze nr 46, aby jak najszybciej odciążyć okryte złą sławą "rondo śmierci".

- Nie powinno być większych problemów, ewentualnie uwarunkowania techniczne, uniemożliwiające rozpoczęcie działań w tym miejscu. Na pewno wyjdziemy naprzeciw i przychylimy się do pomysłu pani poseł - komentuje prezes zarządu firmy Intercor - Piotr Jurczyk.

Budowa obwodnicy zostanie podzielona na trzy etapy. Pierwszy trwający 6 miesięcy poświęcony głównie pracom projektowym i wykupieniu działek. Drugi 3 miesięczny polegający na uzyskaniu bezpośredniej zgody na rozpoczęcie prac oraz trzeci 30 miesięczny przeznaczony na samą budowę obwodnicy.

-Nie będzie tu trudnych rozwiązań technicznych lub projektowych. Jedynym wyzwaniem inżynierskim będą dwie estakady o długości około 800-900m oraz 400-500m. Z ostatecznych decyzji wyniknie jaką dokładną długość będą miały te obiekty. Ich konstrukcje zostaną wykonane ze sprężonego żelbetu, który jest bardzo ciekawym rozwiązaniem inżynierskim - tłumaczy Piotr Jurczyk

Poseł Monika Wielichowska zapewniła, że wspólnie z senatorem Stanisławem Jurcewiczem wspomogą wykonawcę w zdobywaniu wszelkich formalności bez zbędnych obsunięć czasowych. Jeśli wszystkie etapy będą postępowały zgodnie z planem to pierwsze prace na budowie obwodnicy powinny ruszyć w listopadzie tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto