Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Przymierza Dwóch Serc do koncertu Trubadurów. Przystanek Niepodległość w Polanicy-Zdroju

Dawid Sarysz i Maciej Sergel
To już szósty rok z rzędu, gdy na Ziemi Kłodzkiej spotykają się patrioci, którym leży na sercu dobro Polski. Tegoroczną edycję Przystanku Niepodległość po raz kolejny objął swoim patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz J. E. Ks. Biskup Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki.

Podczas trwającego od piątku 6 września Przystanku Niepodległość, w sobotnie przedpołudnie w sali konferencyjnej Hotelu Nowy Zdrój wyświetlono film Moc Prymasa Tysiąclecia w reżyserii Jacka Bąka po którym debatowano o św. Janie Pawle II oraz słudze bożym Kardynale Stefanie Wyszyńskim, którego beatyfikacja nastąpi już za kilka dni.

Relacja z pierwszego dnia Przystanku Niepodległość

Debacie przewodniczył dr. Piotr Dmitrowicz, w współrozmówcami byli o. Mariusz Bigiel SJ, o. Zdzisław Świniarski SSCC, Dorota Kania z Polska Press oraz redaktor Gazety Polskiej i Telewizji Republika Adrian Stankowski.

Wykład pod nazwą „Przymierze dwóch serc w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” poprowadził bp Ignacy Dec, biskup senior Diecezji Świdnickiej, który także wziął udział w debacie.

Zobacz całą debatę

Uczestnicy panelu podkreślali potrzebę mówienia o takich postaciach jak Kard. Stefan Wyszyński i Papież Jan Paweł II, zastanawiali się co dzisiaj zrobiłby Wyszyński albo co dzisiaj Polacy powinni wyciągnąć z nauk Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Dorota Kania ostrzegała przed postępującą szybką dechrystianizacją Europy, a o. Świniarski przypominał, że Kościół nie jest i nie powinien być instytucją dobrego samopoczucia.

W przerwie między panelami dyskusyjnymi w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym odbył się koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym, w którym wystąpili Barbara Górczewska, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski.

Zobacz wideo z koncertu

Po koncercie najnowsze informacje o poszukiwaniach szczątków naszych bohaterów przedstawił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. Poinformował, że są bliscy potwierdzenia faktu, że odkopane w 2019 roku podczas prac prowadzonych na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie ludzkie szczątki najprawdopodobniej należą do gen Fieldorfa Nila, a podczas innych prac identyfikują zwłoki być może należące do pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Pytany przez nasz portal, czy przewidywane są prace na terenie powiatu kłodzkiego, Krzysztof Szwagrzyk mówił, że znany jest mu problem i jeśli tylko nadarzy się okazja przystąpią do prac również na terenie byłej katowni UB w Kłodzku przy ul. Grunwaldzkiej. Nie nastąpi to jednak w najbliższym czasie.

Zobacz drugą część debaty

W kończącym sobotnią część Przystanku Niepodległość salonie politycznym, prowadzonym tym razem przez Adriana Stankowskiego tematem dyskusji była „Walka z Polską i polskością”. W dyskusji udział wzięli prezes zarządu spółki Polska Press Dorota Kania, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk, redaktor naczelny tygodnika „Sieci” Jacek Karnowski, redaktor Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel oraz dziennikarz, historyk i publicysta związany m.in. z TVP Historia Tadeusz Płużański.

Drugi dzień Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju
fot. Maciej Sergel

Dorota Kania mówiła podczas tego panelu o roli mediów w przekazywaniu rzetelnych informacji jako elementowi wojny hybrydowej, ale podkreślała ważność nie wchodzenia w narrację nienawiści, niezależnie od „przemysłu pogardy” prowadzonego przez opozycję. Nawiązując do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówiła, że wg posiadanych informacji co najmniej 10 000 emigrantów koczuje lub próbuje przekroczyć ta granicę i że dla Wiktora Łukaszenki, syna Prezydenta Białorusi to bardzo intratny biznes. Redaktor Jacek Karnowski mówił o opozycji w kontekście przybierającego na sile marksizmu kulturowego, jako zmutowanego bolszewizmu. Mówił o opozycji jako „zoo w stopniu intensywniejszym” i że na dzień dzisiejszy opozycja nie utrzymałaby polskiej niepodległości. Zwracał jednakże uwagę, że „ostry język może być pułapką” w dyskusji publicznej, nie należy więc obrażać, tylko merytorycznie punktować ataki. Adrian Stankowski podkreślał analizowanie sytuacji w kontekście szerszym niż tylko sama sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Żeby rozpatrywać ją także w kontekście tego co dzieje się także w Afganistanie. Antoni Trzmiel przypomniał słowa Marka Budzisza z think tanku Strategy & Future: „Gazprom w Brukseli ma ponad 200 lobbystów”, stąd „Putin gra o to, czy My o naszą niepodległość będziemy się bić” – mówił redaktor z Polskie Radio 24 – „My musimy pokazywać i pokazujemy, że nam się chce i że nam o coś chodzi. Czy możliwa jest Unia Europejska bez Polski i Węgier? – pytał retorycznie Antoni Trzmiel.

Od Przymierza Dwóch Serc do koncertu Trubadurów. Przystanek ...

Minister Olga Semeniuk także poruszyła sprawę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, mówiła o potrzebie debaty o jakości Polski, również na arenie Międzynarodowej. Wspomniała o polityce dezinformacji prowadzonej przez opozycje, a jako przykład podała fakenews o wstrzymaniu pieniędzy z Brukseli, kiedy „opozycja wpadła w ekstazę, chociaż informacja została szybko zdementowana”. Kolejnym przykładem analizowanym przez Olgę Semeniuk jest sytuacja ratowników medycznych, i twierdzi, że „Ich zarobki między 2015, a 2021 rokiem zwiększyły się o 30%. Rząd odebrał tylko czasowe dodatki covidowe, ale opozycja już o tym nie mówi. Rządowy program finansowania ratowników medycznych będzie odpowiedzią na ich postulaty”.

Do dyskusji włączali się żywo także słuchacze panelu, w tym organizator wydarzenia Krystyna Śliwińska, czy europoseł Anna Zalewska podkreślająca potrzebę powrotu do współpracy z regionalnymi mediami i powrotu do internetu.

Sobotni wieczór zakończył koncert Trubadurów w muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Polanicy Zdroju, który przyciągnął wielu słuchaczy.

Drugi dzień Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju
fot. Maciej Sergel
Drugi dzień Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju
Screen FB/przystanekniepodleglosc
Drugi dzień Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju
Screen FB/przystanekniepodleglosc
Drugi dzień Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju
Screen FB/przystanekniepodleglosc
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto