18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbiór nowego mieszkania - kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Redakcja
Polskapresse
Chwila, kiedy dostaniemy klucze do naszego M, to najbardziej emocjonujący i oczekiwany moment z całej transakcji. Wreszcie można rozpocząć proces aranżacji i meblowania naszego gniazdka.

Do odbioru naszego nowego mieszkania musimy się odpowiednio przygotować. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów w momencie jego wykańczania. Odbiór techniczny powinien być dokonany wcześniej niż przekazanie kluczy.

Na dzień obioru koniecznie powinniśmy mieć ze sobą:
- umowę jaką podpisaliśmy z deweloperem,
- projekt mieszkania,
- poziomicę,
- kątownik,
- miarkę,
- oprawki z żarówkami, aby sprawdzić czy jest prąd.

Wyżej wymienione przedmioty umożliwią nam sprawdzenie głównych elementów, gdzie najczęściej możemy natknąć się na usterki:
- okna i drzwi – należy sprawdzić jak się otwierają i zamykają, jeśli stawiają opór trzeba złożyć reklamację; kolejnym powodem zgłoszenia usterki może być: rysa lub pęknięcia na szybie bądź ślady tynku lub cementu na ramach okiennych, warto także sprawdzić jak działają klamki, ma to bezpośredni wpływ na szczelność okna,
- ściany i podłogi – tutaj niezbędna nam będzie poziomica, dzięki której sprawdzimy czy zachowane są piony i poziomy; ściany powinny być gładkie i proste bez nierówności, pęcherzyków oraz pęknięć, widoczne miejsca łączenia ścian to dowód na to, że popełniono błąd już na etapie budowania; podłoga tak samo jak ściany powinna być równa i prosta,
- kąty proste – w czasie sprawdzania ścian i podłóg nie zapomnijmy o sprawdzeniu kątów prostych, pomoże nam w tym kątownik, najlepiej stalowy,
- drzwi zewnętrzne – powinny łatwo się otwierać i zamykać, nie stawiać oporu, jeśli są antywłamaniowe pamiętajmy o certyfikacie, drzwi powinny być wyposażone w zamek z kompletem kluczy - istotne jest aby były dopasowane, niewypaczone i szczelne,
- woda – sprawdźmy wszystkie punktu podłączenia jakie widnieją na planie mieszkania (odpływy i dopływy).

Projekt mieszkania oraz umowa, jaką podpisaliśmy z deweloperem to dokumenty, do których możemy się odnieść. Odbiór mieszkania to najlepszy moment, w którym możemy zażądać usunięcia wszelkich usterek.

W następnej kolejności zajmijmy się sprawdzeniem instalacji. To ważny punkt odbioru mieszkania, którego nie powinniśmy pominąć. Tutaj niezbędny będzie projekt mieszkania. W nim naniesione będą wszystkie instalacje, jakie powinny być w nieruchomości. Dzięki schematom instalacji, miejscom założenia gniazdek oraz punktom doprowadzenia wody nasz przegląd będzie precyzyjniejszy.

Musimy pamiętać, że wszystkie instalacje powinny przebiegać dokładnie tak, jak jest to naniesione na plan zgodnie ze schematem.
Jeśli chcemy sprawdzić czy prąd dopływa do mieszkania, potrzebne będą nam oprawki z żarówkami. Należy pamiętać, że musimy mieć ich tyle, ile jest źródeł światła. Należy je wszystkie podłączyć i równocześnie zapalić światło. Jeśli żarówki się nie zaświecą lub będą migotać oznacza to usterkę w instalacji. Ważne, aby policzyć gniazdka w mieszkaniu i porównać z tymi naniesionymi na plan.

Kiedy już obejrzeliśmy mieszkanie pod kątem usterek, należy swoje kroki skierować do pomieszczeń dodatkowych, jakie zakupiliśmy od dewelopera. Najczęściej do nich należą garaż i schowek. W schowku sprawdźmy drzwi oraz czy działa światło i czy jest doprowadzona woda (jeśli miała być). W garażu również sprawdźmy czy działa źródło światła. Ważne jest, aby sprawdzić czy dane pomieszczenia są rozmieszczone zgodnie z tym, co zostało zapisane w umowie.

Do istotnych szczegółów, jakich nie powinniśmy pominąć jest sama kwestia metrażu mieszkania. Należy jeszcze raz je zmierzyć. Dowiedzmy się, jak została liczona powierzchnia i według jakich zasad (czy po obrysie ścian tynków, czy jest możliwa tolerancja). Jeśli są rozbieżności w metrażu, trzeba zgłosić reklamację i upomnieć się o nadpłacone pieniądze.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie materiałów, jakie zostały użyte do wykończenia mieszkania, ale także i części wspólnych. Przykładem mogą tu być materiały, z których zostały wykonane drzwi i okna. Jeśli w umowie z deweloperem mamy zapewnione drzwi antywłamaniowe, poprośmy o ich certyfikat.

Tak jak w każdej dziedzinie, warto skorzystać z usług specjalisty. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu mamy pewność, że odbiór będzie dokładnie i fachowo przeprowadzony. Jest możliwość upoważnienia specjalisty do negocjacji z deweloperem, na wypadek wystąpienia jakichkolwiek usterek. Skorzystanie z takiej usługi wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ale warto oddać się w ręce fachowca i uniknąć w przyszłości większych kosztów, związanych z niedoróbkami dewelopera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto