Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddychamy trucizną?

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Powietrze, którym oddychamy, jest coraz bardziej zanieczyszczone. Najnowsze wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu są alarmujące.

W Nowej Rudzie zanotowano przekroczenie dopuszczalnej ilości pyłu zawieszonego PM10 o 16 mikrogramów na metr szcześcienny. Tego dnia było tam aż 216 mg/m3, gdy dopuszczalna granica wynosi 200. Nowa Ruda jest wśród najbardziej zanieczyszczonych miast regionu. A według raportu WIOŚ, zanieczyszczenie ma się jeszcze zwiększać.

Pył ten może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany czy też dwutlenek węgla i siarki. Głównie wywodzi się on z tzw. niskich emitorów, do których zalicza się kominy np. domów jednorodzinnych lub kamienic. Źródłem niskiej emisji są procesy spalania paliw, przede wszystkim węgla (a także odpadów), w starych niskosprawnych piecach i kotłach. Duża ilość kominów o niewielkiej wysokości powoduje, że wprowadzane do środowiska zanieczyszczenia są bardzo uciążliwe z uwagi na ich gromadzenie się w miejscu powstawania.

Pył ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jego cząsteczki w łatwy sposób mogą dostać się do górnych dróg oddechowych i płuc, powodując groźne dla życia i zdrowia choroby.

Wyniki badań są druzgocące. Co roku 45 tysięcy Polaków umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Warto też wspomnieć, że to właśnie Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.

Bolesław Samoliński, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego ostrzega, że to właśnie choroby oddechowe stanowią obecnie trzecią przyczynę zgonów ludzi na świecie - po chorobach układu krążenia i nowotworach. A gdy zaliczy się do nich również raka płuca, to przesuwają się na drugą pozycję.
- Zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do powiększenia się astmy oskrzelowej i do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. U dzieci może powodować także wzrost zachorowań na wzrost zachorowań na alergię - mówi Antoni Popiel, lekarz pulmonolog.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Co na to włodarze Nowej Rudy? Przeczytasz o tym w najnowszym numerze Panoramy Kłodzkiej, która już jest dostępna w kiosku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto