Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odporna na antybiotyki bakteria New Delhi w Szpitalu Bielańskim. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

Monika Golonka
Monika Golonka
Odporna na antybiotyki bakteria New Delhi w Szpitalu Bielańskim. Wstrzymano przyjęcia pacjentów
Odporna na antybiotyki bakteria New Delhi w Szpitalu Bielańskim. Wstrzymano przyjęcia pacjentów Wojciech Barczyński/Polska Press archiwum
W szpitalu Bielańskim wykryta została odporna na antybiotyki superbakteria New Delhi. Władze placówki zdecydowały o wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów. Więcej informacji poniżej.

- W Szpitalu Bielańskim na II Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii trwa ognisko epidemiczne spowodowane Klebsiella pneumoniae wytwarzającą karbapenemazę New Delhi - informuje dr n med. Piotr Kryst, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. - Pacjenci przebywający na oddziale w zależności od tego, czy są zakażeni lub skolonizowani Klebsiella pneumoniae, są poddawani izolacji lub hospitalizowani w pozostałych salach - dodaje.

Bakteria New Delhi, Warszawa

Szpital wdrożył już działania zapobiegawcze, jednak skuteczną izolację pacjentów i czyszczenie środowiska utrudnia duże obłożenie II Oddziału Chorób Wewnętrznych (jak podaje dyrekcja, pacjentów jest tak dużo, że łóżka są rozstawione również na korytarzach). W związku z tym od 7 sierpnia szpital nie przyjmuje na oddział nowych pacjentów.

Szpitalny Oddział Ratunkowy wciąż funkcjonuje, jednak w związku z ograniczeniem przyjęć, czas oczekiwania pacjentów na konsultacje znacznie się wydłużył. Władze szpitala podkreślają jednak, że pacjenci są konsultowani, poddawani wymaganym procedurom i w razie potrzeby kierowani na I Oddział Chorób Wewnętrznych oraz inne oddziały Szpitala Bielańskiego, w zależności od liczby wolnych miejsc.

Dyrekcja Szpitala Bielańskiego zapewnia, że w najbliższych dniach placówka zacznie funkcjonować normalnie.

Więcej przypadków bakterii New Delhi w Polsce

To nie jedyny przypadek bakterii New Delhi w Polsce. W ubiegłym tygodniu poinformowano o wykryciu groźnej superbakterii w szpitalu w Zielonej Górze. W placówce wprowadzono ograniczenie wizyt, a wszystkich pacjentów przebadano w kierunku nosicielstwa.

ZOBACZ TEŻ:

Wizyta w szpitalu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jeśli już musimy się tam udać, warto wiedzieć, gdzie poziom opieki medycznej jest najwyższy.

Przejdź do kolejnego slajdu, żeby poznać ranking.

Najlepsze szpitale w Warszawie. Gdzie warto rodzić dzieci, a...

Bakteria New Delhi - co to jest?

Bakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM, tzn. pałeczki zapalenia płuc. Po raz pierwszy została wykryta w 2008 r. u pacjenta przebywającego w szpitalu w stolicy Indii. Bakteria ta, odporna na antybiotyki, może wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, układu pokarmowego czy moczowego, a w konsekwencji doprowadzić do sepsy.

Bakteria New Delhi - objawy
Objawy zakażenia bakterią New Delhi mogą przypominać grypę. Najczęściej u chorych pojawia się gorączka, kaszel, duszności, osłabienie, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto