Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w nieistniejącej wsi. Uczcili pamięć księdza "Kruszynki" (ZDJĘCIA)

Grzegorz Szczygieł
Gmina Lądek-Zdrój
4 sierpnia 2018 r. odbyły się uroczystości odpustowe w Karpnie – nieistniejącej dziś miejscowości, której świadkiem istnienia jest obecnie stojący samotnie w środku lasu Kościółek pw. Matki Boskiej od Zagubionych.

Odrestaurowana staraniem i siłami leśników oraz myśliwych świątynia, przyciąga od lat rzesze miłośników przyrody i lasu. Rokrocznie latem w to miejsce przybywają tłumy, aby wspólnie przeżywać wyjątkową Mszę Świętą Odpustową.

W tym roku uroczystość miała unikatowy charakter, bowiem w trakcie koncelebrowanej przez J.E. Biskupa Ignacego Deca Mszy Św. nastąpiło odsłonięcie ufundowanej przez lądecki samorząd tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p. księdzu prałatowi Stefanowi Witczakowi „Kruszynce” – kapelanowi okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego.

Ceremonii odsłonięcia tablicy dokonali m.in. J.E. Biskup Ignacy Dec, Proboszcz lądeckiej parafii – ks. Aleksander Trojan, Zastępca Burmistrza Lądka-Zdroju – Alicja Piwowar, Przewodnicząca Rady Miejskiej Lądka-Zdroju – Małgorzata Bednarek oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój – Grzegorz Pietruńko.

Postać ś.p. ks. prałata Stanisława Witczaka „Kruszynki” jest lądczanom doskonale znana i często przedstawiana jako wzór skromnej i oddanej drugiemu człowiekowi osoby. Ks. „Kruszynka” angażował się w ratowanie zabytków sakralnych na terenie swojego wikariatu, samemu mieszkając przez 20 lat w spartańskich warunkach. Dzięki jego staraniom przeprowadzono gruntowne remonty i renowacje barokowych kościołów, m.in. w Bolesławowie, Bielicach, Starym i Nowym Gierałtowie. To dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu udało się podnieść z ruin kościół w Karpnie, w które od 1995 pełni funkcję leśnego sanktuarium Matki Bożej od Zagubionych. W odrestaurowanym obiekcie co roku odprawiał msze hubertusowe oraz pasterki, na które nocą, przez śniegi przybywały tłumy.

Sama świątynia została oddana pod opiekę leśników i myśliwych, którzy cały czas dbają o estetykę i wizerunek tego miejsca. Nic więc dziwnego, że tegoroczne uroczystości odpustowe w Karpnie stanowiły kolejną okazję do świętowania 95-lecia istnienia Okręgu Wałbrzyskiego Polskiego Związku Łowieckiego, 20-lecia istnienia zespołu Hejnalistów Myśliwskich „Odgłosy Kniei” im. ks. prałata Stefana Witczaka „Kruszynki” (zespół zapewnił oprawę Mszy Św.) oraz do wręczenia zasłużonym leśnikom i myśliwym odznaczeń za działania na rzecz kultywowania tradycji łowieckich.

Warto także wspomnieć, że oprócz strawy duchowej organizatorzy przewidzieli także coś dla ciała – po uroczystościach związanych z Mszą Św. Odpustową na wszystkich uczestników wydarzenia czekał zapewniony przez myśliwych bezpłatny poczęstunek. W menu znalazł się – jakże by inaczej przy takiej okazji – przede wszystkim myśliwski bigos oraz pieczony dzik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto