Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk ma nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Zaprojektowali ją pracownicy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
fot. archiwum prywatne
W malowniczym Krajanowie powstała hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że została zbudowana przy gospodarstwie polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk, a projekt wykonali pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

To polska noblistka Olga Tokarczuk znalazła kontakt do profesora Krzysztofa Jóźwiakowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i poprosiła go o zaprojektowane oczyszczalni ścieków przy swoim letnim gospodarstwie w Krajanowie, w gm. Nowa Ruda w samym sercu ziemi kłodzkiej. W malowniczej, podgórskiej scenerii, znanej m.in. z książek noblistki i filmu „Pokot”, powstała specjalistyczna oczyszczalnia, uwzględniająca duże deniwelacje terenu.

- Olga Tokarczuk odezwała się do mnie z prośbą o zaprojektowanie oczyszczalni. Wysłałem jej wszystkie materiały, które bardzo jej się spodobały, bo wcześniej noblistka nie znała tego typu oczyszczalni. Później pojechałem do niej zrobić pomiary, powstał projekt. W tamtym roku rozpoczęła się budowa i na wiosnę oczyszczalnia zaczęła funkcjonować – opowiada „Kurierowi Lubelskiemu" prof. Krzysztof Jóźwiakowski.

Hydrofitowa oczyszczalnia Olgi Tokarczuk jest wyjątkowa, bo są tam rośliny i materiał żwirowy, a wszystkie procesy oczyszczania przebiegają w środowisku przyrodniczym. Zastosowany w niej system cechuje się przede wszystkim wysoką niezawodnością i jakością działania, a także słynie z najbardziej ekologicznych rozwiązań technologicznych w oczyszczaniu małej ilości ścieków.

- Prowadzimy teraz badania, pobieramy próbki ścieków i je analizujemy, żeby pokazać jak to działa i funkcjonuje, jakie są efekty oczyszczania ścieków. Będziemy też monitorować wzrost roślin, bo u Olgi Tokarczuk zastosowaliśmy m.in. miskanta olbrzymiego czy wierzbę wiciową - dodaje naukowiec.

Współpraca UP w Lublinie z Olgą Tokarczuk trwała od 2019 roku. - Noblistka jest bardzo miła, sympatyczną osobą. Myślałem, że nasze pierwsze spotkanie będzie wyglądało trochę inaczej, ale naprawdę podeszła do tego bardzo fajnie. Widać, że jest bardzo za ekologią, za tym, żeby chronić środowisko - mówi prof. Jóźwiakowski.

To nie pierwszy sukces prof. Krzysztofa Jóźwiakowski i jego współpracowników z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji. M.in. to do według ich projektu powstała największa hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków w Białce czy te bardziej spektakularne, w parkach narodowych. W Poleskim Parku Narodowym od 5 lat funkcjonuje oczyszczalnia w kształcie żółwia, z kolei w Roztoczańskim Parku Narodowym przy leśniczówkach powstały trzy oczyszczalnie ścieków w kształcie jodełek.

A jaki kształt wybrała noblistka? - Olga Tokarczuk ma zwykłą oczyszczalnię, w kształcie prostokąta – tłumaczy profesor UP i zapewnia, że noblistka będzie mogła z niej korzystać przez wiele lat.

Projektowania m.in. takich oczyszczalni uczą się lubelscy studenci UP w ramach kierunku Inżynieria Środowiska na Wydziale Inżynierii Produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto