Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalaj się rozsądnie! Tylko tak możesz uniknąć czerniaka

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Nadmiernie wystawienie skóry na słońce może zakończyć się tragicznie
Nadmiernie wystawienie skóry na słońce może zakończyć się tragicznie fot. pixabay.com
Każdy posiada na skórze kilka znamion. Często nie zwracamy uwagi na brodawki, pieprzyki czy przebarwienia. To jednak spory błąd, ponieważ nawet najmniejsza zmiana na skórze może przerodzić się w czerniaka. Jest to złośliwy nowotwór skóry, który może doprowadzić nawet do zgonu.

Czerniak, mimo że występuje stosunkowo rzadko i stanowi tylko 4% wszystkich przypadków nowotworów skóry, charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem.

-Najczęstszym objawem czerniaka są atypowe znamiona, a więc barwne zmiany na skórze, które szybko rosną, zmieniają kształt lub kolor. To jest wyraźny objaw alarmowy – mówi  dr n. med. Marcin Ziętek, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej II, Skin Cancer Unit, Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Jeśli już zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub chirurga. Lekarz zweryfikuje, czy zmiana ma charakter łagodny i nie wymaga wycięcia, czy jest podejrzana i trzeba usunąć ją chirurgicznie z następowym badaniem histopatologicznym pod mikroskopem. Jeśli potwierdzi się rozpoznanie czerniaka, konieczna będzie wizyta w centrum onkologii w celu dalszych konsultacji i podjęcia leczenia. W najgorszym przypadku możliwe jest usunięcie regionalnych węzłów chłonnych i dalsze leczenie systemowe.

-Niestety, wciąż mamy sporo pacjentów, którzy zgłaszają się do nas bardzo późno, gdy już w momencie rozpoznania czerniaka wykrywamy obecność przerzutów do węzłów chłonnych albo do narządów wewnętrznych: płuc, wątroby lub w najgorszym przypadku do mózgu. Wtedy szansa na uratowanie pacjenta drastycznie maleje – mówi dr n. med. Marcin Ziętek.

Jak zatem bronić się przed tym niepozornym, choć niezwykle niebezpiecznym nowotworem? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby chronić skórę od słońca, zwłaszcza w godzinach 11-14, kiedy to promieniowanie jest największe. Specjaliści kategorycznie odradzają także opalanie w tym czasie, ponieważ konsekwencje mogą być poważne.

- Absolutnie nie chodzi o to, żeby ograniczać aktywność fizyczną pacjentów. Należy tak postępować, aby skóra nie była zbyt narażona na uszkodzenie promieniowaniem słonecznym, które jest głównym czynnikiem powstawania i rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka– mówi dr n. med. Marcin Ziętek.

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem profilaktyki jest unikanie solarium. Udowodniono, że u osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu, ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta aż o 55%.

W profilaktyce niezbędne jest także samobadanie. -Zależy nam na tym, żeby pacjenci oglądali swoją skórę i jeżeli zobaczą nową, podejrzaną zmianę lub wcześniej istniejącą, która zaczyna się zmieniać w czasie, powiększać, koniecznie powinni się zgłosić do lekarza – mówi dr n. med. Marcin Ziętek

Co ważne, każdy taki przypadek nie powinien być ignorowany. Wczesne wykrycie i szybkie działanie może spowodować, że unikniemy dłuższego leczenia, pozbywając się czerniaka tylko dzięki wczesnemu wycięciu zmiany na skórze.

Więcej informacji można znaleźc na stronie www.akademiaczerniaka.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto