Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Gorzanów w Kotlinie Kłodzkiej - jedna z najbardziej okazałych rezydencji na Dolnym Śląsku. Jak dojechać? Zwiedzanie 2022

OPRAC.:
Maciej Gładysiewicz
Maciej Gładysiewicz
Obiekt kryje mnóstwo zakamarków
Obiekt kryje mnóstwo zakamarków Dariusz Gdesz
Pałac w Gorzanowie pozostaje niedoszlifowanym wciąż do końca diamentem Kotliny Kłodzkiej. Położony 30 kilometrów od granicy z Czechami jest jednym z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych zamków w tej części Polski. Niegdysiejsza siedziba potężnego austriackiego rodu von Herberstein góruje w swym majestacie nad przepięknie położoną nad Nysą Kłodzką wsią, do której bez problemu dojedziemy z Wrocławia Kolejami Dolnośląskimi.

Spis treści

Pałac Gorzanów nie jest jedyną atrakcją, którą podziwiać dzisiaj można w Gorzanowie. Potężna bryła pałacu w Gorzanowie otoczona jest imponującym założeniem parkowym z unikalnym w skali europejskiej pawilonem, który jest dumą Fundacji Pałac Gorzanów, cierpliwie rewitalizującej olbrzymi barokowy kompleks architektoniczny od 2012 roku. W pobliżu pałacu znajduje się jeszcze starszy, renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Cierpliwy turysta odnajdzie tu także pozostałości po dwóch szlacheckich dworach oraz czynną do dzisiaj wytwórnię wód mineralnych, które już od XIX wieku były atrakcją turystyczną dla mieszkańców Wrocławia i pobliskiego Kłodzka.

Dodaj firmę
Logo firmy Fundacja Pałac Gorzanów
Gorzanów, Podzamcze 8
Reklama

Jak dojechać do niezwykłego pałacu w Gorzanowie

Pałac Gorzanów leży niemal tuż przy drodze krajowej nr 33, która przecina Kotlinę Kłodzką w kierunku granicy z Czechami. Do pokonania mamy 13 kilometrów z Kłodzka lub 105 z Wrocławia. Ze stolicy Dolnego Śląska bez problemu dojedziemy jednak tutaj wygodnym składem Kolei Dolnośląskich. Poniżej prezentujemy przykładowy rozkład jazdy (tylko połączenia bezpośrednie) aktualny na koniec czerwca 2022 roku:

  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 05:19, przyjazd 07:09
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 06:17, przyjazd 07:58
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 07:54, przyjazd 09:39
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 10:04, przyjazd 11:50
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 13:13, przyjazd 14:54
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 14:01, przyjazd 15:54
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 15:02, przyjazd 17:08
  • Wrocław Główny - Gorzanów. Odjazd 17:13, przyjazd 18:58

Dojazd pociągiem ze stacji Wrocław Główny (ze stacji do pałacu w Gorzanowie jest naprawdę blisko) zajmuje około 1 godz. 50 minut, a więc krócej, niż w przypadku podróży samochodem zatłoczoną zwykle "ósemką", na którą musimy poświęcić co najmniej 2 godziny.

Poznaj historię pałacu Gorzanów

Szkielet dzisiejszego pałacu, jeszcze w formie renesansowej, wzniesiony został w połowie XVI wieku z inicjatywy rodziny von Ratschin. Obecny barokowy wizerunek zawdzięcza głównej przebudowie, której dokonał w XVII wieku hrabia Johann von Herberstein. W rękach rodziny Herbersteinów pałac pozostawał do XIX wieku. Działał w nim wtedy teatr dworski (sala teatralna ze sceną zachowała się do dzisiaj), a znaczna część parku ze stylowym pawilonem ogrodowym, łazienkami i kawiarnią udostępniana była kuracjuszom.

Po II wojnie światowej pałac Gorzanów stał się domem dla przesiedleńców ze Stanisławowa (dzisiaj ukraiński Iwano-Frankiwsk). Od połowy lat 60. systematycznie dewastowany przekształcał się powoli w pozbawioną połaci dachowej i stropów ruinę.

Od 2012 roku całym założeniem pałacowym w Gorzanowie opiekuje się Fundacja Pałac Gorzanów, dzięki której obiekt pozostaje w pełni zabezpieczony, rok po roku udostępniane są zwiedzającym kolejne wnętrza.

Pałac w Gorzanowie - wnętrza
We wnętrzach pałacu zobaczymy ogromne bogactwo zachowanych elementów wystrojuDariusz Gdesz

Co warto zobaczyć w okolicach pałacu w Gorzanowie?

Zwiedzanie pałacu w Gorzanowie jest w zasadzie bezpłatne, mile widziane są jednak tutaj dobrowolne datki na kontynuowanie prac konserwatorskich. Przed wizytą w Gorzanowie najlepiej upewnić się, że przewodnicy z fundacji będą mogli poświęcić nam danego dnia odpowiednio dużo czasu. W pałacu Gorzanów odbywają się bowiem bardzo często różnego rodzaju imprezy kulturalne, festyny i kiermasze, podczas których zwiedzanie całego kompleksu pałacowego jest mocno ograniczone.

Gorzanów jest równocześnie świetną bazą wypadową na południowe krańce Kotliny Kłodzkiej. Zamek dzieli zaledwie 25 kilometrów od Międzygórza — przepięknie położonej w górskiej kotlinie miejscowości, założonej przez królewnę niderlandzką Mariannę Orańską, która całe swoje życie poświęciła mieszkańcom i dobrobytowi Kotliny Kłodzkiej. W Międzygórzu znajdziemy nietypowe dla tej części Europy przykłady architektury tyrolskiej, z której nad wyraz chętnie korzystali architekci zatrudniani przez zamożną arystokratkę. Więcej o Pani na Kotlinie Kłodzkiej przeczytacie pod linkiem poniżej:

Skoro o Międzygórzu mowa to trudno o lepszy punkt wypadowy na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich — Śnieżnik (1423 m n.p.m.). Trudno będzie z jego szczytu wypatrzyć gołym okiem pałace w Sarnach i Bożkowie — obowiązkowe do zobaczenia dla wszystkich, którzy chcą oko w oko stanąć z dorobkiem rodzin magnackich, które przez stulecia rządziły Kotliną Kłodzką. Atrakcji wokół co niemiara, dociekliwych ponownie odsyłamy do artykułu pod linkiem poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto