Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Deląg w Nowym Sączu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewelina Skowron
Uczniowie II LO w Nowym Sączu wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Barwne opowieści o Józefie Poniatowskim zachęciły do nauki przedmiotu.

WIDEO: Paweł Deląg wcielił się w nauczyciela historii

autorka: Ewelina Skowron/Gazeta Krakowska

Imprezował i wyrywał dziewczyny - tymi słowami swój wykład o księciu Józefie Poniatowskim w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu rozpoczął Wojciech Drewnik. Autor "Historii bez cenzury" - filmików bijących w internecie rekordy popularności, jest jednocześnie jednym z uczestników projektu edukacyjnego "Przywracamy historię w szkołach".

- Józef Poniatowski był człowiekiem niepokornym. Jego imprezy przeszły do historii - dowodził Drewnik. - Ale przede wszystkim był gorącym patriotą i człowiekiem honoru. Każdy z nas może być takim jak on. Ten potencjał jest w każdym człowieku.

Deląg - nie tylko aktor

W lekcji historii w II LO w Nowym Sączu wziął również udział znany aktor Paweł Deląg. Sądeckiej młodzieży dał się jednak poznać nie jako artysta, ale wielki pasjonat historii. - Jestem raczej hobbystą - mówił Paweł Deląg. - Dla mnie historia to nie są daty, ale barwne opowieści z życia osób, które ją tworzyły.

Paweł Deląg opowiadał o swojej roli w filmie "Kampania rosyjska Napoleona" emitowanym przez kanał Polsat Viasat History. Podzielił się również swoimi spostrzeżeniami na temat charakteru rodaków. - Gdyby nie nasza przeszłość, bylibyśmy inni - przekonywał Paweł Deląg. - Ona nas ukształtowała. Polacy w swojej podświadomości mają wpisaną pamięć o historii. To dzięki niej drzemie w nas wielka siła.

Uczniowie zachwyceni

- Było mało faktów a same barwne opowieści. I to jest właśnie sposób na uczenie historii - uważa Jakub Jurowicz, uczeń trzeciej klasy w II LO. - Dzięki takim zajęciom najwięksi przeciwnicy lekcji historii się do nich przekonają.

Jak tłumaczy Anna Leśniak, nauczycielka historii w II LO w Nowym Sączu, szkoła po raz pierwszy brała udział w tego typu projekcie. - Myślę, że dla uczniów jest to bardzo ciekawa forma zajęć. Młodzież nie lubi uczyć się suchych faktów. Postać Józefa Poniatowskiego przedstawiona w taki sposób jest dla nich bliższa, ciekawsza i barwniejsza - podkreśla nauczycielka.

Zachwytu nie kryła także Adrianna Pasiut, uczennica klasy pierwszej. - Pierwszy raz ktoś mówił do nas o historii takim językiem - przyznaje nastolatka. - To niesamowite. W ten sposób rzeczywiście historia jest ciekawa i chce się ją poznawać.

Podobne lekcje odbyły się już w październiku i listopadzie ubiegłego roku, a wzięli w nich udział licealiści z Warszawy, Łodzi, Poznania oraz Gdyni. W Nowym Sączu w dwóch szkołach, wspomnianym II LO oraz Zespole Szkół Akademickich. Inicjatorem spotkań jest kanał telewizyjny Polsat Viasat History, który stworzył projekt edukacyjny "Przywracamy historię w szkołach", patronowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Chcemy nie tylko ułatwić naukę historii, ale pokazać, że ten przedmiot może być fascynujący - mówi Aleks Habdank-Toczyski, prezes płatnej telewizji MTG na teren krajów rozwijających się.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto