Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perełka architektury w Ołdrzychowicach Kłodzkich (ZDJĘCIA)

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Spacerując po urokliwej miejscowości, jaką niewątpliwie są Ołdrzychowice Kłodzkie, nie sposób nie zwrócić uwagi na XV-wieczny kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Ta wieś w gminie Kłodzko szczycić się może także pozostałościami po wielkim rodzie von Magnisów, który w czasach swojej świetności władał niemal całym terenem dzisiejszego powiatu kłodzkiego. Pobyt von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich datuje się na lata 1793- 1945.

Ich perłą w koronie jest niezwykłe mauzoleum, które mieści się naprzeciw wspomnianego wcześniej kościoła. Tajemnicze Mauzoleum jest potężną budowlą wykonaną w stylu neoromańskim. Do jego wrót prowadzą kamienne schody. Flankują je dwa klęczące potężne anioły. Od przykościelnego cmentarza oddziela je brama oraz stalowe ogrodzenie. We wnętrzu budowli znajduje się osiem okazałych grobowców z kamienia oraz eklektyczny ołtarz.

Szczególną uwagę zwracają olbrzymie, przepięknie zdobione drzwi prowadzące do środka. Wrota mauzoleum są kute, niezwykle solidne i ciężkie, potęgując jeszcze wrażenie ogromu i powagi tego miejsca . Drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe, przy czym każde ze skrzydeł podzielone jest na trzy czworokątne kwatery obwiedzione plecionkową bordiurą przerwaną plastycznymi liściastymi guzami. Na górnych kwaterach przedstawienia św. Piotra i św. Pawła. W kwaterach środkowych mieszczą się antaby w formie lwich głów, a w dolnych czteroliść z krzyżem. Wnętrze obiektu jest utrzymane w bizantyjskiej stylistyce. Pośrodku znajduje się osiem ogromnych kamiennych sarkofagów. Na wprost od wejścia mieści się ekletyczny ołtarz. Zbudowano je w 1889 roku z inicjatywy ówczesnego posiadacza Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabiego Antona Franza von Magnisa. Urodził się on w Bożkowie, a kształcił się między innymi w Dreźnie, Wrocławiu, Lipsku i Berlinie. A po śmierci ojca odziedziczył wraz z bratem dobra bożkowskie. To właśnie jemu przypisuje się rozwój zagłębia węglowego w Nowej Rudzie. W samym mauzoleum miały się znaleźć grobowce wszystkich członków tego niemieckiego rodu arystokratycznego. Budowa trwała niespełna rok.Ród von Magnisów, czyli właścicieli budowli wywodzi się z północnych Włoch. Ich pierwotną siedzibą było Lurago nad jeziorem Como. Na początku trudzili się kupiectwem, a obszarem ich działań była Lombardia (w tym Mediolan).

Następnie weszli w skład świty cesarskiej. Do Rzeszy Niemieckiej sprowadził ich w XVI wieku Giovani Pietro Magni. W 1622 r. zostali zaliczeni w poczet niemieckiej szlachty otrzymując tytuł Freiherra (niem. wolny pan, baron). Piętnaście lat później otrzymali tytuł hrabiów Rzeszy (Reichsgraf). W tym czasie uzyskali wysoką pozycję na dworze nabywając posiadłości na Morawach. Poprzez nabycie dóbr na terenie hrabstwa kłodzkiego w 1780 r. zostali oni włączeni w obręb szlachty pruskiej. W poczet ważniejszych członków rodu zaliczyć można m.in. Consantina Magni, który był członkiem cesarskiej Tajnej Rady w Wiedniu czy Giovanniego Pietro Magni, który był cesarskim lekarzem. Ostatni znany przedstawiciel tego rodu, Antonius Graf von Magnis, który był dyrektorem Heskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, zmarł w 1999 roku. Ich własnością była także pałac w Bożkowie (po bezdzietnej śmierci ostatniego męskiego potomka Johanna von Götzen, majątek przeszedł w 1780 na syna jednej z jego sióstr hrabiego Antona Aleksandra von Magnis). Posiadali także klasycystyczny pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich, który w czasach swojej świetności był jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych miejsc na ziemi kłodzkiej. Dziś niestety popada w ruinę.

Mauzoleum można zwiedzać we wtorki, czwartki i soboty w godzinach 15-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto