Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna Kudowa-Zdrój to kurort z tradycjami. Koniecznie musisz ją odwiedzić!

Romuald M. Łuczyński
fot. UM Kudowa-Zdrój
Jednym z najstarszych i najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce jest Kudowa-Zdrój położona u podnóża Gór Stołowych, w dolinie Czermnicy, Kudowskiego Potoku i Bystrej. Rzeki te należą do dorzecza Łaby, a zatem ich wody nie są odprowadzane do Bałtyku, ale do Morza Północnego.

Kudowa-Zdrój jest znana już od XV wieku

O tutejszych leczniczych źródłach mineralnych wspominano już w XV w., ale urządzenia kąpielowe powstały w pierwszej połowie XVII w. Właścicielem uzdrowiska był wtedy najsłynniejszy wódz z okresu wojny trzydziestoletniej, Albrecht von Wallenstein. Do dziś kontynuuje się tutaj tradycje lecznictwa uzdrowiskowego, oparte na wykorzystaniu wód mineralnych, określanych jako szczawy węglanowo-sodowo-wapniowe, arsenowe i żelaziste. Nie musimy jednak przyjeżdżać tutaj koniecznie jako kuracjusze, nie musimy się tu leczyć. Kudowa-Zdrój stanowi doskonały punkt wyjściowy dla wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Także do naszych południowych sąsiadów. Dla turystów pieszych ważna może być informacja, że przez uzdrowisko przebiega główny szlak sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza, prowadzący ze Świeradowa do Paczkowa.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

W centrum uzdrowiska w XVIII w. założono park zdrojowy. Położony jest u stóp Góry Parkowej, wzgórza porośniętego lasem, z licznymi ścieżkami spacerowymi i punktami widokowymi. Najpiękniejszy krajobraz w mieście rozpościera się z Altany Miłości. Przedłużeniem Góry Parkowej jest kilkunastometrowe Urwisko Beaty, z którego doskonale widać Kudowę i Wzgórza Lewińskie. W lecie ozdobą i wielką atrakcją parku są kaktusy i palmy oraz fontanny, otoczone ciekawymi kompozycjami kwiatowymi. Rosną tu także mniej egzotyczne, ale nie mniej ciekawe, rośliny ozdobne i drzewa, np. dęby błotne, miłorząb, sosna kalifornijska, czterystuletni jesion kandelabrowy. W parku występują źródła wód leczniczych („Śniadecki”, „Machlewski” i „Moniuszko”), z których Kudowa słynie w całej Polsce. Przy głównym wejściu do parku znajduje się pijalnia z ogólnodostępnym ujęciem wody mineralnej. Jej wnętrza zdobią trzy obrazy austriackiego malarza A. von Molnara, przedstawiające dzieje uzdrowiska. Charakterystycznym elementem parku jest również budynek dawnego pałacu, w którym teraz mieści się Szpital Uzdrowiskowy „Zameczek”. Główna aleja parkowa kończy się stawem z fontanną. Uzdrowisko słynie z Międzynarodowych Festiwali Moniuszkowskich, odbywających się tu od 1962 r. Spośród sławnych ludzi przebywających niegdyś w Kudowie warto wspomnieć choćby Fryderyka Skarbka, Bruno Schulza i Winstona Churchilla.

Niezwykła Czermna

Spacerem z centrum Kudowy, idąc zielonym szlakiem, dotrzeć można do Czermnej, gdzie znajduje się słynna kaplica czaszek. Kaplica czynna jest od 9.30 do 13.00 i od 14.00 do 17.30, codziennie oprócz poniedziałków. Jest to jedyny w kraju tego typu obiekt i jeden z nielicznych w Europie. Podobne są tylko w Rzymie i czeskiej Kutnej Horze. Kaplica powstała na przełomie XVIII i XIX w. z inicjatywy ówczesnego proboszcza tutejszej parafii, ks. Wacława Tomaška. To właśnie on odnalazł w okolicy i odgrzebał spod cienkiej warstwy ziemi ludzkie szczątki, pochodzące z okresu wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej i zmarłych na cholerę. Ściany i sklepienie kaplicy wyłożono 3 tysiącami czaszek i piszczeli, a w podziemnej krypcie spoczywa dalszych 21 tysięcy ludzkich kości. Zwiedzając kaplicę na pewno zastanowimy się nad przemijaniem życia i nieuchronnością śmierci.

W górnej części Czermnej, w starej chacie przy ul. Kościuszki 101, znajduje się ruchoma szopka długości 4 m. Szopkę z drewna lipowego wykonał po pierwszej wojnie światowej artysta ludowy František Štepan. Pracował scyzorykiem, wykorzystując każdą wolną chwilę podczas długich, zimowych wieczorów, i dopiero po dwudziestu latach dzieło swoje ukończył. Na szopkę składa się 250 figurek ludzi i zwierząt, początkowo poruszanych ręcznie, przedstawiających scenę narodzin Chrystusa i sceny z życia pasterzy. Dopiero od 1927 r. wprawiana jest w ruch za pomocą energii elektrycznej. Ponieważ miejscowość od wieków leży na styku trzech kultur, dla upamiętnienia tego faktu ufundowano w niej pomnik z napisem w trzech językach. Po polsku brzmi on następująco: „Czechom, Polakom, Niemcom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 r. Wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 r.”

Pstrążna. Warto odwiedzić!

Kilka kilometrów dalej leży niewielka wieś Pstrążna, do której warto przyjechać, ewentualnie dojść, aby obejrzeć Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Usytuowane jest na jednym ze stoków, przy głównej drodze. Zgromadzono w nim przykłady śląskiej architektury ludowej, m.in. zajazd z Szalejowa Dolnego, chałupy z Kudowy-Zdroju i Nowej Łomnicy, dzwonnicę alarmową z Gołaczowa. Najciekawszy jest budynek mieszkalno-gospodarczy ze starą kuźnią, w której zgromadzono oryginalne wyposażenie. Co dwa tygodnie przyjeżdża tu kowal i odbywają się pokazy odkuwania żelaza na gorąco oraz wyrobu podków, gwoździ i drobnych przedmiotów metalowych. W skansenie można także wziąć udział w pokazach ubijania masła, pieczenia chleba, domowego wyrobu sera.

Po drugiej stronie granicy leży czeskie miasteczko Nachod. Najciekawszym zabytkiem, który naprawdę warto zwiedzić, jest zamek. Jego początki sięgają XIII w., ale obecny wygląd zawdzięcza renesansowej i barokowej przebudowie. Zamkowe muzeum ma wspaniałe zbiory malarstwa, gobelinów i mebli, pochodzących głównie z czasów, gdy właścicielem zamku był wódz z okresu wojny trzydziestoletniej, Octavio Piccolomini, czyli z połowy XVII w.

ZOBACZ ZDJĘCIA KUDOWY-ZDROJU:

Piękna Kudowa-Zdrój to kurort z tradycjami. Koniecznie musis...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto