Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piernikarnia Śląska w Niemczy na Dolnym Śląsku to żywe muzeum śląskich tradycji piernikarskich

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Piernikarnia Śląska to żywe muzeum śląskich tradycji piernikarskich oraz manufaktura
historycznych pierników
Piernikarnia Śląska to żywe muzeum śląskich tradycji piernikarskich oraz manufaktura historycznych pierników Piernikarnia Śląska
Choć w Polsce pierniki głównie kojarzą się z Toruniem, to mało kto wie, że piernikarską kolebką jest Śląsk. W Niemczy pierniki były wytwarzane już od 1455 roku (a może i wcześniej). Jeszcze na początku XX wieku w mieście istniały dwie piernikarnie. Od 2015 roku działa niemczańska Piernikarnia Śląska. Jej twórczyni, Karolina Klimek, chce przywrócić pamięć o tym pięknym, wielowiekowym rzemiośle.

Spis treści

Piernikarnia Śląska w Niemczy to żywe muzeum i manufaktura pierników

Końcem 2015 roku w Niemczy powstała Piernikarnia Śląska. Twórczynią tego żywego muzeum śląskich tradycji piernikarskich oraz manufaktury historycznych pierników jest Karolina Klimek – historyczka sztuki i miłośniczka regionalnego dziedzictwa kultury. Piernikarnia Śląska ma przywrócić pamięć o piernikarskim rzemiośle.

Pierniki w Niemczy były wytwarzane co najmniej od 1455 roku, a na początku XX wciąż działały tutaj dwie piernikarnie.

- Wizyta w Piernikarni Śląskiej to niezwykła podróż do krainy zmysłów, a także do czasów, gdy na Śląsku wypiekano kilkadziesiąt gatunków pierników. Przez wieki miały one różnorodne funkcje, smaki i kształty (m.in. ludzi, zwierząt, przedmiotów, herbów, roślin), będąc odzwierciedleniem życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego i religijnego regionu — dowiadujemy się od twórczyni tego niesamowitego miejsca.

Zobacz wideo z Piernikarni Śląskiej:

Zrób sobie piernik, czyli manufaktura piernika w Niemczy

Piernikarnia Śląska jest małym, kameralnym miejscem wypełnionym zapachem piernika. To rodzinne przedsięwzięcie przekazuje tajniki tego zapomnianego rzemiosła, które łączy w sobie zwyczaje kulinarne i kulturę, a także sztukę historycznego Śląska. Wizyta w tym miejscu może być niesamowitą przygodą – szczególnie dla tych, którzy fascynują się jedzeniem. Przeniesienie się do tradycyjnego warsztatu piernikarskiego, w którym pierniki wytwarzane są z wysokiej jakości lokalnych składników i aromatycznych przypraw, to uczta dla zmysłów. Ogromne wrażenie robią drewniane formy na pierniki.

Podczas warsztatów piernikarskich można się zanurzyć w tej dawnej tradycji. Uczestnicy przygotowują piernikowe ciasto według sekretnej receptury i formują je za pomocą wspomnianych drewnianych form w postaci, zwierzęta i rośliny – tak jak dawniej.

Pierniki na Śląsku. Zapomniane dziedzictwo, o którym warto przypomnieć

Oprócz poznania tajników wyrobu tradycyjnych pierników można się dowiedzieć o ich znaczeniu w kulturze regionalnej czy poznać ciekawe historie o śląskich piernikarzach. Jak się okazuje, pierniki były niegdyś towarem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi — duchowieństwo, szlachta i mieszczaństwo.

Jednymi z najbardziej znanych pierników ze Śląska są m.in. świdnicki brukowiec, legnickie bomby, świdnickie kąski Bolka, nyskie konfekty czy bytomskie kamyki. Ciekawostką jest też to, że XIX i na początku XX wieku śląskie pierniki były eksportowane do wielu europejskich krajów, a nawet do Ameryki.

Warto przypomnieć, że wiele śląskich miejscowości miały typowe dla siebie pierniki — o wyjątkowych nazwach i smakach. Wymieńmy choćby Piławę Górną i jej miętowe pierniki.

Pierniki na każdą okazję

Pierniki nie były postrzegane tylko jako smakołyk. Dla niektórych były wręcz lekarstwem na przeziębienie i inne dolegliwości. Ze względu na swoją trwałość były też prowiantem żołnierzy podczas ich wypraw.

Piernikarze przygotowywali pierniki jako posag swoich córek. Pierniki były podarunkiem z okazji ślubu czy chrzcin. Piernik z pustym koszem od panny dla absztyfikanta oznaczał odrzucenie (stąd ma pochodzić powiedzenie "dać kosza"), a wypiek w kształcie dzika to życzenie bogactwa i płodności. Pierniki-serca to symbol zakochanych.

Piernikarnia Śląska w Niemczy. Lokalizacja, adres. Mapa

Piernikarnia Śląska działa w niewielkim dolnośląskim miasteczku, w Niemczy. Mieści się przy ul. Dębowej 10.

Zobacz Piernikarnię Śląską na mapie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto