Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pistolety Guard-4 i Walther - trzeba mieć zezwolenie

Redakcja
kar
Producent i dystrybutor broni łamią prawo.

Wracam do artykułu dotyczącego legalności posiadania broni hukowej i hukowo-gazowej.Dotyczy to pistoletu Guard 4 oraz Walther.
Otrzymana opinia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wyjaśnia sprawę ostatecznie i definitywnie:  na obydwa pistolety posiadacz musi mieć zezwolenie wydane przez odpowiedni organ.
Producent oraz dystrybutor wprowadzili w błąd potencjalnych klientów co do legalności posiadania takiej zabawki, dlatego ostrożnie podchodźmy do pozytywnych opinii wydawanych przez forumowiczów, chwalących się bezproblemowym posiadaniem "straszaka" i jego legalnością. Dodawana do zakupu legitymacja posiadacza jest tylko nic nie wartym kawałkiem papieru, mającym wprowadzić w błąd potencjalnego kupca i użytkownika.Powoływanie się dystrybutora na pozytywne opinie wydane przez MSW nie uchroni przed odpowiedzialnością karną.
Znajdą się też amatorzy przeróbek tej zabawki (przykładem niech będzie ubiegłoroczny napad w Darłowie, gdzie użyto przerobionego rewolweru tzw.wiatrówki hukowej).
Dlatego nie dziwię się policyjnemu zakazowi.
Oto treść odpowiedzi z policji:
W nawiązaniu do otrzymanego za pośrednictwem poczty elektronicznej zapytania w sprawie stanowiska Policji dotyczącego legalności posiadania pistoletu hukowo – gazowego GUARD 4 oraz pistoletu Walther P22 uprzejmie informuję, że zgodnie z wydaną opinią Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji pistolet Kolter „GUARD 4" spełnia wymagania definicji broni palnej zawartej w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 576), ponieważ przeznaczony jest do wyrzucania (miotania) substancji gazotwórczej z czterech luf kartridża w wyniku działania materiału miotającego (materiał wybuchowy inicjujący, zaprasowany w dnie naboju alarmowego bocznego zapłonu kal. 6 mm wz. Flobert). Powstające podczas spalania ww. materiału miotającego gazy, wykorzystując swoje ciśnienie, wyrzucają (miotają) substancję gazotwórczą z przewodów luf pistoletu Kolter GUARD 4.
W związku z powyższym w świetle przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, pistolet „GUARD 4" jest bronią palną na której posiadanie wymagane jest pozwolenie.
Pragnę również poinformować, że w związku z nową ofertą firmy „KOLTER" dotyczącą sprzedaży bez pozwolenia pistoletu Walther P22, kal. 9 mm Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji wydało opinię na podstawie której wskazano, że w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji na wskazany egzemplarz broni jest wymagane pozwolenie.
Zgodnie z przedstawioną opinią z ww. pistoletu można oddawać strzały przy użyciu pistoletowych nabojów alarmowych i gazowych kal. 9 mm P.A., zatem należy zaliczyć wskazany egzemplarz broni do broni palnej gazowej.
Zgodnie z art. 7, ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji „...bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego".
Pistolet Walther P22, kal. 9 mm, spełnia powyższe wymogi ustawowej definicji broni palnej gazowej, ponieważ z jego lufy można miotać chemiczny środek obezwładniający na odległość oraz wywoływać efekt akustyczny (huk) w wyniku działania materiału miotającego znajdującego się w pistoletowych nabojach gazowych kal. 9 mm P.A.
Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie wydał opinie, że pistolet Walther P22, na amunicję hukową kal. 9 mm P.A.K., klasyfikowany jest jako broń alarmowa o kalibrze do 6 mm, na której posiadanie nie jest wymagane pozwolenie oraz że na zakup i posiadanie amunicji alarmowej kal. 9 mm P.A.K. także nie jest wymagane pozwolenie.
Zgodnie z opinią Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji opinie wydane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie dla firmy KOLTER są błędne. W świetle art. 11 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: ...11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm ...". Pistolet Walther P22 posiada kal. 9 mm i z tego też powodu nie podlega pod art. 11 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Powyższe opinie IMP oparte są na błędnym przyjęciu kalibru analizowanej broni. Przez kaliber w przypadku broni alarmowej i gazowej rozumie się średnicę komory nabojowej, ewentualnie średnicę amunicji, którą można z niej odstrzeliwać.
W świetle przepisów cytowanej ustawy na posiadanie wymienionych egzemplarzy broni oraz amunicję do nich wymagane jest pozwolenie. Zatem sprzedaż ww. egzemplarzy broni winna odbywać się na podstawie zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni.
Jednocześnie informuję, że Wydział Postępowań Administracyjnych KWP w Szczecinie poinformował przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu bronią i amunicją na terenie województwa zachodniopomorskiego o stanowisku Policji w przedmiocie możliwości sprzedaży tych rodzajów broni wyłącznie osobom dysponującym pozwolenie na broń wydanym w trybie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz 576).
Naczelnik
Wydziału Postępowań Administracyjnych
KWP w Szczecinie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pistolety Guard-4 i Walther - trzeba mieć zezwolenie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto