Pomoc dla oczu zmęczonych przez pandemię. Rusza Wielkie Badanie Wzroku

Materiał informacyjny Vision Express
Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka – dzięki niemu odbieramy około 80% bodźców z otoczenia. Pandemia sprawiła, że nasze oczy są jeszcze bardziej zapracowane i co gorsza – także zaniedbywane. W porównaniu do zeszłego roku wzrósł odsetek dorosłych osób, które nigdy nie były na wizycie u specjalisty. Z kolei co czwarty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu – takie wnioski płyną z tegorocznego badania Vision Express , przeprowadzonego w ramach akcji „Wielkie Badanie Wzroku”.

Zwiększony wysiłek oczu

Ponad 70% Polaków deklaruje, że z powodu kwarantanny narodowej i wynikających z niej obostrzeń spędza jeszcze więcej czasu na czynnościach obciążających wzrok. Jednocześnie za rzadko uwzględniamy czynniki, które są istotne dla higieny wzroku. Tylko co drugi badany dba o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa długotrwale (powyżej 6h) oraz na zagrożenie związane ze światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany urządzeń. O kluczowych dla zdrowia oczu przerwach po każdej godzinie spędzonej przed komputerem czy tabletem pamięta zaś jedynie 42% badanych.

To niepokojące dane, zwłaszcza w świetle informacji, że obecnie aż 90% Polaków codziennie korzysta z komputera, smartfonu czy innego urządzenia z ekranem, z tego aż 1/3 – powyżej 8 godzin na dobę. Długotrwały wysiłek w połączeniu z niedostateczną dbałością sprawiają, że co czwarty Polak źle ocenia stan swojego wzroku, a prawie co drugi (46%) ma już stwierdzoną jego wadę lub chorobę oczu.

Uwaga na wzrok

Higiena, profilaktyka i specjalistyczna opieka nad wzrokiem są dziś – po prawie roku z pandemią, szczególnie istotne dla zdrowego funkcjonowania naszych oczu. Specjaliści od lat apelują o regularne badanie wzroku i wizyty kontrolne u okulisty lub optometrysty. Jest to istotne w przypadku wszystkich, nie tylko osób ze stwierdzoną wadą wzroku. Polacy zdają się o tym wiedzieć – blisko ¾ ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że badanie wzroku powinno powtarzać się przynajmniej raz na 12 miesięcy. Niestety, tylko 31% z nas odwiedziło specjalistę w okresie minionego roku, a prawie co piąty badany (18%) nigdy nie był na takiej wizycie.

Regularne badanie wzroku, przynajmniej raz w roku, to zalecenie aktualne dla wszystkich, niezależnie od tego, czy widzą dobrze czy niewyraźnie. Tylko w ten sposób możemy kontrolować, czy rzeczywiście nasz wzrok działa odpowiednio sprawnie lub czy dobrana korekcja nadal skutecznie koryguje naszą wadę. Pandemia w żaden sposób nie unieważnia tego zalecenia, a wręcz przeciwnie – czyni je jeszcze istotniejszym. Długotrwałe obciążenie wzroku przez ostatni trudny dla niego rok powinno być już pierwszym sygnałem do odwiedzenia specjalisty i większej dbałości o zdrowie oczuprzestrzega dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Czas na Wielkie Badanie Wzroku

Dlatego niepokoić mogą dane wskazujące, że z powodu pandemii Polacy zaniedbują swoje zdrowie: blisko co trzeci z nas zrezygnował z badania lekarskiego, a 23% z zaplanowanej wcześniej kontroli lekarskiej. Okazją do tego, by zadbać o nasze zmęczone oczy, może być trwająca obecnie w całym kraju akcja „Wielkie Badanie Wzroku”. We wszystkich salonach Vision Express w Polsce od 22 lutego można sprawdzić jakość widzenia, a w razie potrzeby zakupić okulary z atrakcyjnymi rabatami.

To już piąta edycja tej wyjątkowej kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości na temat odpowiedniej troski o wzrok.

Na chętnych czekają eksperci, którzy skontrolują ostrość widzenia, a także doradzą, jak zadbać o oczy każdego dnia. Wizytę można wygodnie umówić na stronie wielkiebadaniewzroku.pl .
Pełną listę salonów i szczegóły na temat akcji znaleźć można na www.visionexpress.pl.

Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc dla oczu zmęczonych przez pandemię. Rusza Wielkie Badanie Wzroku - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie