Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w mundurówce pewniejsza

Elżbieta Węgrzyn
Służby mundurowe to nadal ostoja etatów
Służby mundurowe to nadal ostoja etatów Marcin Osman
Praca w mundurówce pewniejsza. Ponad 350 osób przyjmie w tym roku dolnośląska policja

Praca w mundurówce - zarobki

Absolwenci szkół średnich i uczelni coraz częściej decydują się na pracę w służbach mundurowych. Ich atrakcyjność tkwi m.in. w stabilności zarobków i zatrudnienia, możliwości awansu, a także przyszłych przywilejach emerytalnych. – W styczniu na Dolnym Śląsku policja przyjmie 20 nowych funkcjonariuszy, w tym dwóch do Komendy Miejskiej w Wałbrzychu. Młody policjant otrzyma na początek 1220 zł pensji podstawowej netto, a już po szkoleniu może liczyć na 1980 zł – mówi Joanna Żygłowicz, oficer prasowy KMP w Wałbrzychu.

Każdy kolejny nabór do policji będzie się odbywać co dwa miesiące, największe uzupełnienia kadrowe planowane są na czerwiec, październik i grudzień, kiedy każdorazowo placówki policyjne w regionie zasili od 70 do 84 nowych policjantów. Nie każdy chętny ma tu szansę na pracę, nie wystarczy średnie wykształcenie, niekaralność i uregulowaną kwestię służby wojskowej. Kilka miesięcy trwają badania lekarskie, testy z wiedzy ogólnej, wytrzymałościowe oraz testy psychologiczne. Wszystko to służy uzyskaniu pewności, że młodzi policjanci podołają trudom służby i dobrze zniosą stres, a także będą potrafili dotrzymać tajemnicy służbowej i nosić broń. Przyjęci przechodzą kilkumiesięczne szkolenie i na trzy lata trafiają do służby przygotowawczej. - Otrzymują oni pensje i mają prawo do połowy tzw. „trzynastki”, po zakończeniu służby przygotowawczej dostają trzynastą pensję w pełnym wymiarze. Policjanci otrzymują też dodatkowe świadczenie „mundurowe” – dodaje Żygłowicz.
Policja umożliwia awans i jest przychylna dla funkcjonariuszy chcących podnosić swoje kwalifikacje. Choć to niebezpieczna i stresująca służba, to policjantom nie grozi rutyna. Podanie o przyjęcie do służby należy składać w komendzie w swoim rejonie zamieszkania, lista potrzebnych dokumentów podana jest na stronie internetowej policji.

Praca w mundurówce - popularne są klasy mundurowe

Zainteresowanie karierą w formacjach mundurowych widać również wśród absolwentów gimnazjów, którzy chętnie wybierają się do klas mundurowych w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu. W szkole drugi już rok działają klasy związane ze służbami mundurowymi. Kształcą się w nich kadeci w profilach celnym, policyjnym i strażackim. Dyrekcja zastanawia się też nad poszerzenie oferty o profil wojskowy.

Praca w mundurówce - może kariera w wojsku?

W ostatnich latach młodzież wybiera też karierę w wojsku. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zacznie się 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Coraz częściej uczestnictwo w komisji wojskowej przestaje być przykrym obowiązkiem, a staje się drogą do kariery. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku na bieżąco podaje zapotrzebowanie kadrowe Wojska Polskiego zarówno w korpusie oficerów, podoficerów, jak i szeregowych. Tych ostatnich potrzebują teraz m.in. w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej, 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach i 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. To propozycja dla młodych, zdrowych i chętnych do wyjazdu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto