Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo. Ustawa ma zmniejszać ryzyko związane z nabyciem nieruchomości od dewelopera

Artur Osak ([email protected])
Ustawa o ochronie nabywcy lokalu mieszkaniowego, tzw. deweloperska, zacznie obowiązywać od 29 kwietnia. Ma ona zmniejszać ryzyko związane z nabyciem nieruchomości od dewelopera.

Dotychczas było tak, że deweloperzy realizowali inwestycję w sposób ustalony przez siebie. W większości przypadków finansowali budowę z pieniędzy klientów. A ci płacili za przysłowiową dziurę w ziemi.

Mechanizm ten działał w miarę sprawnie podczas boomu mieszkaniowego, ale gdy zaczęła się recesja, a banki ograniczyły udzielanie kredytów, rozpoczęły się kłopoty. Deweloperzy plajtowali, a klienci pozostawali z niespłaconym kredytem i bez mieszkania.

Wraz z wejściem w życie ustawy zaczną obowiązywać prawne zasady budowy i sprzedaży. Jedną ze zmian jest zobowiązanie dewelopera do prowadzenia zamkniętego lub otwartego rachunku powierniczego, na którym będą gromadzone pieniądze otrzymane od kupujących. Dostęp do nich deweloper otrzyma po przeniesieniu prawa własności mieszkania na klienta. Według deweloperów, wprowadzenie takiej formy rozliczeń spowoduje ryzyko bankructwa małych firm.
- Wymóg uzyskania rachunku powierniczego oznacza de facto, że to banki w dużej mierze zadecydują o być albo nie być wielu firm deweloperskich - mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Większość firm będzie zmuszona w takiej sytuacji wspomagać się kredytowaniem inwestycji, co może przełożyć się na większe ceny lokali. Dotychczas budowy były finansowane z wpływów środków od nabywców. Kolejną nowością będzie obowiązek przygotowywania prospektów informujących o inwestycji, opisujących projekt i wykonawcę. Ta nowość jest akceptowana przez deweloperów.

Nabywca nieruchomości będzie mógł także wpisać roszczenie do księgi wieczystej.- Uważamy, że to jest dobre rozwiązanie, ponieważ deweloperzy nie chcą nikogo oszukiwać i nie mają nic do ukrycia - dodaje Bielecki.

Ale już wymóg zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest krytykowany. Mimo że to również wpływa na bezpieczeństwo transakcji, to opłaty notarialne, ponoszone po połowie przez inwestora i nabywcę przed otrzymaniem decyzji kredytowej, nie będą zwracane w razie odmowy udzielenia pożyczki.
Warto zaznaczyć, że ustawa nie obejmie inwestycji, których sprzedaż zostanie rozpoczęta przed wejściem w życie nowych przepisów.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto