MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezent Unii dla Baryczy

JGH
Fot. archiwum GK
Fot. archiwum GK
- Decyzja o dofinansowaniu przez Unię Europejską modernizacji krakowskiego wysypiska i oczyszczalni ścieków już zapadła. Pieniądze powinny zostać przekazane jeszcze w tym roku - informuje poseł Kazimierz Barczyk, ...

- Decyzja o dofinansowaniu przez Unię Europejską modernizacji krakowskiego wysypiska i oczyszczalni ścieków już zapadła. Pieniądze powinny zostać przekazane jeszcze w tym roku - informuje poseł Kazimierz Barczyk, członek komitetu sterującego, kwalifikującego wnioski o dotacje kierowane do przedakcesyjnego, ,ekologicznego" funduszu ISPA.

Około 400 mln zł - takie wsparcie otrzymają w sumie dwa małopolskie projekty z ośmiu skierowanych z Polski do funduszu ISPA. Nieco ponad połowa tej kwoty przypadnie krakowskiemu wysypisku odpadów komunalnych w Baryczy. Drugi z przyjętych przez fundusz wniosków dotyczy modernizacji oczyszczalni ścieków w Płaszowie. Informacja o przyznaniu dotacji jest na razie nieoficjalna, ale już pewna.

(Dokończenie ze str. 1)

- Pieniądze zostaną przekazane najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. W kolejnej puli wniosków znajdują się złożone przez związki małopolskich gmin projekty ochrony Górnego Dunajca i Zbiornika Czorsztyńskiego oraz ochrony Raby i zbiornika wody pitnej dla Krakowa w Dobczycach - poinformował poseł Barczyk.

W przyszłym roku Małopolska chce, wspólnie ze Śląskiem, przedstawić Unii program walki z niską emisją zanieczyszczeń powietrza.

Ale już teraz nasze województwo zyskało z funduszu ISPA najwięcej - dwa przyjęte projekty są najbardziej kosztowne ze złożonych przez nasz rząd. Darowizna pokryje ok. 70 proc. kosztów planowanych inwestycji.

- Trzeba podkreślić, że ich realizacja potrwa kilka lat i da Małopolsce 500 nowych miejsc pracy - dodał poseł Barczyk.

Minister środowiska Antoni Tokarczuk, goszcząc ostatnio w Krakowie, nie krył, iż nasze województwo ma w tzw. komitecie sterującym, weryfikującym wnioski do funduszu ISPA, największe poparcie.

Program ISPA ma na celu m.in. finansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska w krajach starających się o przyjęcie do Unii Europejskiej. W ramach tzw. funduszy przedakcesyjnych Polska będzie dostawać na proekologiczne cele ok. 177 mln euro, czyli ponad 700 mln zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto