Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Q22 nowy wieżowiec w centrum Warszawy [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

Piotr Wróblewski
Budowa Q22 trwa od 2013 roku. Wszystkie prace zostaną zakończone w połowie przyszłego roku. Na placu budowy co dziennie jest ok. 300 pracowników.
Budowa Q22 trwa od 2013 roku. Wszystkie prace zostaną zakończone w połowie przyszłego roku. Na placu budowy co dziennie jest ok. 300 pracowników. mat. pras.
Będzie miał 195 metrów wysokości i 41 pięter. Q22 został wybrany jednym z najbardziej innowacyjnych budynków w stolicy. Sprawdzamy, czym będzie się wyróżniał wśród stołecznych drapaczy chmur

Zobacz jak powstaje wieżowiec. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii

W tej chwili zakończono budowę ostatniego poziomu biurowego. Kolejne dwa potrzebne są do celów technicznych. - Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem. Aktualnie zakończyliśmy budowę 39, ostatniego piętra biurowego. Przed nami dwie ostatnie kondygnacje techniczne - 40 i 41. Montaż masztu rozpocznie się wrześniu. Wszystkie elementy na dachu wieży pojawią się do grudnia br. - wyjaśnia Wojciech Gepner z Echo Investment.

Do dachu Q22 będzie miał 159 metrów wysokości. Kolejne, prawie 40 metrów, zajmie stalowa iglica. W sumie budynek będzie liczył aż 195 metrów. W chwili ukończenia – w połowie przyszłego roku – da mu to czwarte miejsce na liście najwyższych budynków stolicy. Jednak najistotniejsze będzie jego wnętrze.

Centralną, niższą część budynku, zwieńczy skośny dach. Dzięki specjalnej konstrukcji, za pomocą ogniw fotowoltaicznych przechwytujących energię słoneczną, Q22 będzie sam produkował i magazynował część energii potrzebnej do funkcjonowania. Dodatkowo, windy zjeżdżając z wyższych pięter będą gromadziły nadwyżki mocy, które zostaną ponownie rozdystrybuowane. Kabiny transportujące ludzi będą poruszać się w jednym szybie i nie będą ze sobą połączone. To pierwszy tak nowoczesny system w tej części Europy.

Elewacja, oprócz tego, że gromadzi światło i przetwarza je na energię, jest estetyczna. Twórcy chcieli nawiązać do kryształu kwarcu. Takie rozwiązanie przypadło do gustu warszawiakom. Wybrali oni powstający drapacz chmur za miejsce, które ożywi centrum miasta w konkursie „Akupunktura Warszawy”.

Ekologiczne zacięcie inwestora poznaliśmy już w czasie budowy. Q22 powstaje na miejscu dawnego Hotelu Mercury. Materiały ze zburzonej budowli zostały w całości zrecyklingowane. Uzyskano w tej sposób 1 500 ton stali i 25 000 ton betonowego kruszywa. Część z nich wykorzystano przy powstawaniu wieżowca, reszta została użyta w innych projektach realizowanych przez Echo Investment. Cała inwestycja powinna być skończona w połowie przyszłego roku. Budynek przy ul. Jana Pawła II, o powierzchni użytkowej prawie 54 tys. m kw będzie kosztował prawie pół miliarda zł.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Zobacz też: Najwyższe wieżowce Warszawy. Stolica pnie się w górę [RANKING]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto