Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR podsumowali miniony rok

Damian Bednarz
Damian Bednarz
fot. A. Babiński (mat. GOPR)
Ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR podsumowali pracowity dla nich rok 2020. Jak informują, czas ich działań ratowniczych wyniósł w sumie 2027 godzin.

Jedną z pamiętnych akcji jest ta, do której doszło w lipcu w okolicach Śnieżnika.

-Ok. 01:30 w nocy z piątku na sobotę Centralna Stacja Ratunkowa w Wałbrzychu przyjęła zgłoszenie od turysty, który utknął w Masywie Śnieżnika i pomimo podejmowanych prób nie był w stanie odnaleźć drogi powrotnej do Międzygórza. Z zebranego wywiadu wynikało, że szczyt Śnieżnika osiągnął około godziny 16:00, po czym - prawdopodobnie w wyniku problemów z nawigacją we mgle - zszedł na stronę czeską - informują przedstawiciele GOPR-u.

Dzięki napotkanym turystom z Czech został nakierowany na stronę polską, niemniej nadal nie mógł odnaleźć szlaku. W trakcie rozmowy telefonicznej z ratownikami turysta został poproszony, aby pozostał w jednym miejscu i zabezpieczył się przed trudnymi warunkami. Nad ranem jeden z zespołów usłyszał nawoływanie o pomoc na północnych stokach Śnieżnika, gdzie ok. 7:00 turysta został odnaleziony w kosówce porastającej stok. Wychłodzony, ale w dobrej kondycji fizycznej, turysta został odprowadzony do miejsca, gdzie mogła dotrzeć po niego terenowa karetka GOPR.

W sumie GOPR-owcy wzięli udział w 274 zdarzeniach, udzielając pomocy 278 osobom. Niestety 10 osób zginęło. Co godne pochwały, ratownicy spędzili ponad 19300 godzin społecznie na działalności ratunkowej, szkoleniach i innych działaniach statutowych GOPR. Według statystyk najczęściej dochodziło do wypadków turystycznych (178) i rowerowych (50), a w 5 zdarzeniach pomagało. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Grupa Sudecka GOPR działa na obszarze Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmujących: Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote i Góry Opawskie.

Grupa działa na terenie 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. W rejonie tym znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Ponad stu ratowników ochotników oraz czternastu ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych - stacji centralnej w Wałbrzychu oraz stacjach w Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu, a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. Na terenie działania grupy znajduje się kilkanaście ośrodków narciarskich, w tym jedne z największych w Polsce zlokalizowane w Czarnej Górze i Zieleńcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto