18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region wałbrzyski: Noc Muzeów - to nie koniec atrakcji

Elżbieta Węgrzyn
Tomasz Hołod
W regionie wałbrzyskim Europejska Noc Muzeów trwa w tym roku aż dwa wieczory - 14 i 21 maja. Muzea w regionie wałbrzyskim zwiedzający odwiedzili gromadnie 14 maja, ale wybrane placówki będą czynne jeszcze w kolejną sobotę. Zobaczcie, jakie atrakcje czekały na Was i nadal czekają w waszych miastach.

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne odbywające się w godzinach wieczornych i nocnych kultywowane od 1997 roku. Do Polski zwyczaj ten dotarł w 2003 roku i z każdą kolejną edycją rozszerza się na coraz więcej ośrodków muzealnych. W tym roku ten ogólnoeuropejski happening przypada w sobotę 14 maja. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi muzeów i galerii sztuki. W tym dniu wstęp do nich jest bezpłatny. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Rady Europy jest propagowanie sztuki i jej odbiór przez większą publiczność. Muzea i galerie przygotowują na tę szczególną noc specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów dużym zainteresowaniem.

CO ZA NAMI?

Muzeum w Wałbrzychu przygotowało nocne spotkanie ze zwiedzającymi pod hasłem „Pan Samochodzik i tajemnice Pałacu Albertich”. 14 maja w godzinach 19 – 24 wstęp do placówki był bezpłatny, a do tego odwiedzający będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Tematem spotkania było poznawanie przygód najsłynniejszego polskiego muzealnika – Pana Samochodzika z cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego. W programie przewidziano konkursy, loterie fantowe i poszukiwania ukrytych skarbów. Muzealnicy przebrali się za rycerzy, damy dworu , a na dziedzińcu placówki pojawiły się zabytkowe samochody oraz autobus-galeria „Wehikuł Czasu”, w którym można było obejrzeć ekranizację powieści „Pan Samochodzik i Templariusze” oraz wystawę książek Zbigniewa Nienackiego. Dla wszystkich wielbicieli przygód Pana Samochodzika muzeum wspólnie z Galerią Victoria przygotowało także konkurs wiedzy o tej postaci. Jego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w czerwcu, zaś na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Atrakcje przygotowane w Wałbrzychu zadowoliły dzieci i rodziców.

Już po raz piąty Europejska Noc Muzeów zagościła również w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. 14 maja w godz. 17 -23 w ramach imprezy, oprócz zwiedzania bieżących ekspozycji przygotowano specjalne atrakcje: koncert rockowy zespołu CODA, projekcje filmów kolejowych, pokaz specjalny Straży Ochrony Kolei, wykład „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”, przejażdżki parowozem Tkt48-18 oraz zabytkowym szynobusem
Tradycją stało się, że na Noc Muzeów był też przygotowywany specjalny program zajęć dla dzieci w muzeach nazwany „Dobranocką”. W programie tegorocznej zawarto: spotkanie z maszynistami parowozów oraz kurs prowadzenia lokomotywy, zawody drezynowe, mini-kolejkę, poszukiwanie skarbów oraz zajęcia plastyczne i malowanie twarzy. Wstęp do muzeum był nieodpłatny.

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia zaprosiło zwiedzających od. g. 20, by zobaczyli tragiczne i bolesne Miejsce Pamięci, czyli teren dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Na sobotni wieczór zaplanowano zwiedzenie ekspozycji muzealnych KL Gross-Rosen 1941-1945, Zaginione człowieczeństwo i AL Riese. W programie przewidziano też też projekcję filmu o historii Konzentrationslager Gross-Rosen (co 30 min.) oraz przejście wraz z przewodnikiem muzealnym do kamieniołomu granitu, miejsca niewolniczej pracy więźniów. Wstęp do muzeum był bezpłatny, zwiedzanie możliwe było do g. 23.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach przygotowało na Noc Muzeów pokaz walk rycerskich, nocne zwiedzanie w towarzystwie rycerzy oraz pokazy filmowe. Atrakcje zaczęły się 14 maja o g. 19.30.

CO JESZCZE PRZED NAMI?

Noc w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbędzie się 21 maja. W Dusznikach planowane atrakcje to o g. 20 otwarcie ekspozycji „Johann Wilhelm Schirmer - Pejzaż leśny z jeziorem” – wystawa jednego eksponatu. Wystawie towarzyszyć będzie wykład na temat życia i twórczości niemieckiego malarza wygłoszona przez T. Windykę, zaś ok. godz. 21.30 nastąpi nocne czerpanie papieru ze specjalnie na ten wieczór przygotowanej masy z dodatkiem magicznego pyłu. Natomiast Muzeum Ziemi Kłodzkiej przybliży zwiedzającym świat zmysłów za pomocą instalacji, sztuk audiowizualnych oraz działań performance. Prace zaprezentuje kilku artystów 21 maja w g. 19 – 24.

Taka synteza wszystkich zmysłów pobudzi do działania i zachęci do uczestnictwa w kulturze, oraz współtworzenia. Zapowiada się wspaniała uczta dla zmysłów, podczas której na wzrok będą oddziaływać dzieła Marcina Sztukiewicza, Kajetana Dyrdy, Leszka Krutulskiego i Marcina Fajfruka. Na słuch będzie oddziaływać instalacja interaktywna audio Labirynt A Marka Zygmunta, a na wzrok i słuch jednocześnie prace prof. Jerzego Oleka, Zbigniewa Muziewicza i prof. Stefan Wojneckiego. Pobudzeniu dotyku posłuży ekspozycja ceramiki Krystyny Kolonko. Od g. 19 będzie można zwiedzać dziedziniec i parter Muzeum oraz jego podziemny labirynt. Przedsięwzięcie zakłada zaangażowanie zwiedzających w akt twórczy, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym usypywaniu mandali na dziedzińcu muzealnym w g. 20 -22. Podczas Nocy dostępne dla zwiedzających będą wszystkie ekspozycje stałe muzeum. Wstęp wolny.

Zajrzyj do naszego serwisu specjalnego - w nim wszystko o dolnośląskiej Nocy Muzeów 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto