Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Robert Stando. Kadry z życia". Zobacz niezwykłą wystawę poświęconą życiu i twórczości reżysera dokumentalisty

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Kłodzko było ważne dla Roberta Stando. Był zaangażowany w sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców.
Kłodzko było ważne dla Roberta Stando. Był zaangażowany w sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców. Fot. Beata Bogusławska
"Robert Stando. Kadry z życia" - tak zatytułowana jest wystawa, którą w dniach 8,9 i 15,16 maja br., w godzinach od 16:00 do 18:00 można jeszcze zobaczyć w auli Arnoszta, w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku.

Ekspozycja poświęcona jest życiu i twórczości reżysera dokumentalisty Roberta Stando (1931 – 2022). Kilka filmów w jego dorobku związanych jest z Kłodzkiem. Pierwszy z nich, to etiuda studencka z 1955 roku pt. "Kłodzko, miasto, które może zginąć", którą m.in. można obejrzeć na wystawie. Reżyser mieszkał i tworzył w Warszawie, ale często odwiedzał nasze miasto, z którym od lat młodzieńczych czuł się związany. Był absolwentem kłodzkiego liceum, gdzie na deskach szkolnego teatru miał swój twórczy debiut. Po latach, w trakcie pobytów w Kłodzku spotykał się z publicznością, przyjaciółmi, a także z uczniami "Chrobrego", którym prezentował swoje filmy i z którymi lubił dyskutować. Otrzymał odznakę Złotego Maturzysty i tytuł Wybitnego Absolwenta I LO im. B. Chrobrego. Robert Stando jest również Honorowym Obywatelem Miasta Kłodzka. Mawiał: "Należy być sobą i mieć oczy szeroko otwarte na świat". Słowa te, kierowane nie tylko do młodzieży stały się mottem wystawy.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Składa się z czterech części zatytułowanych: "Czułym okiem", "Wciąż przed oczami" , "Okiem kamery" oraz "W oczach innych". Obejmuje fotografie, kadry z filmów, zdjęcia z planów filmowych, osobiste i służbowe dokumenty, listy, gromadzone przez reżysera wycinki prasowe, scenariusze, scenopisy, nagrania oraz inne pamiątki rzeczowe.

Wystawa w głównej mierze złożona jest z materiałów przekazanych szkole w ubiegłym roku przez żonę reżysera, panią Halinę Stando. Jej autorkami są nauczycielki liceum, panie: Barbara Kożuch, Magdalena Sobczyńska i Izabela Warzecha. Ekspozycja będzie również prezentowana w czeskim Broumovie.

Wernisaż wystawy z udziałem władz miasta i powiatu odbył się 26 kwietnia br. Uczestniczyli w nim dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych, przyjaciele reżysera skupieni w Grupie Robertarium oraz młodzież kłodzkiego liceum i gimnazjum w Broumowie.

Wystawa jest bowiem częścią i pierwszym z wydarzeń transgranicznego projektu pt. "Nasza okolica Festiwal filmów im. R. Stando". Niebawem, 19 maja odbędzie się adresowany do młodzieży konkurs filmowy i uroczyste otwarcie Alejki Roberta Stando. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Partnerami są Powiat Kłodzki we współpracy z I LO im. B Chrobrego w Kłodzku oraz Gimnazjum w Broumowie. Honorowy patronat nad projektem objął Dolnośląski Kurator Oświaty.

Kłodzko było ważne dla Roberta Stando. Był zaangażowany w sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców. Na płycie nagrobnej na Powązkach, gdzie został pochowany, obok słowa Reżyser widnieje napis: Honorowy Obywatel Miasta Kłodzka.

Robert Stando. Kadry z życia. Wystawa w I Liceum Ogólnokształcącym w Kłodzku czynna 8,9 i 15,16 maja od godz.16:00 do 18:00.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto