Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły konsultacje społeczne Stop powodzi!

red.
fot. Wody Polskie
W miniony wtorek (5 listopada) w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami władz samorządowych. Konsultacje dotyczą proponowanych przez Wody Polskie działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego.

To pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych w tym roku na Ziemi Kłodzkiej. Kolejne odbędą się jeszcze w listopadzie, w Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim. Szczegóły dotyczące konsultacji, w tym proponowanych inwestycji, będą publikowane sukcesywnie w zakładce "Stop powodzi!" na stronie wroclaw.wody.gov.pl

W ramach pierwszego etapu ochrony przeciwpowodziowej planowane są prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku oraz Białej Lądeckiej i Morawki. Proponowane inwestycje obejmują dziewięć miejscowości, tj.:
- Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i Kamienny Potok);
- Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i Morawki);
Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój, Międzylesie (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej).

W każdej z wymienionych miejscowości odbędą się spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów oraz ekspertami Wód Polskich. Proponowane rozwiązania obejmą już istniejącą infrastrukturę. Celem jest likwidacja tzw. wąskich gardeł, które utrudniają przejście fali powodziowej. Planowana jest m.in. budowa kanałów ulgi, mostów czy odtworzenie zniszczonych murów oporowych. Realizacja prac nie będzie wiązała się z wywłaszczeniami ani znaczącą ingerencją w środowisko naturalne.

Opracowaniem zakresu robót remontowych i odtworzeniowych zajmuje się Jednostka Realizująca Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, która wchodzi w skład Wód Polskich.

Przypomnijmy: Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest rejonem szczególnie narażonym na powodzie. W 1997 i 1998 roku doświadczyła katastrofalnej powodzi, kiedy życie straciło ok. 20 osób, a zniszczeniu uległo wiele miejscowości.

PLANOWANY HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

15 listopada 2019, godz. 17:00 - Szczytna, Ośrodek Wczasowo-Rekreacyjny Relax, ul. Robotnicza 23.
18 listopada 2019, godz. 17:00 - Polanica-Zdrój, Nowy Zdrój Centrum Zdrowia i Wypoczynku, ul. Zdrojowa 34A.
25 listopada - Stronie Śląskie
29 listopada - Lądek-Zdrój
2 grudnia - Międzylesie
4 grudnia - Długopole-Zdrój
9 grudnia - Bystrzyca Kłodzka
12 grudnia – Kłodzko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto