Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Nowej Rudzie po rewitalizacji (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Rynek Nowa Ruda
Rynek Nowa Ruda Dariusz Gdesz
Jeszcze kilka lat temu noworudzki Rynek niszczał. Teraz, po rewitalizacji kusi turystów klimatycznymi kamieniczkami i Ratuszem, a także słodkim szaleństwem w kawiarence Biała Lokomotywa Leszka Kapcio.

Rynek w Nowej Rudzie - wielkie odkrywanie Dolnego Śląska

– Rynek w Nowej Rudzie zmieniał się w zależności od charakteru miasta. W okresie prosperity tutejszych kopalni było tu bardzo dużo lokali gastronomicznych. Przez uliczki w centrum płynęły rzeki ludzi. Wraz z upadkiem górnictwa Rynek opustoszał – wspomina Leszek Kapcio, właściciel Kawiarni Biała Lokomotywa przy ul. Podjazdowej 8. Jego pyszne desery i lody są często jednym z kluczowych argumentów, by odwiedzić noworudzkie centrum. Przy okazji można obejrzeć odnowione w ostatnich latach kamieniczki w Rynku.

Historia rynku w Nowej Rudzie

Nowa Ruda w powiecie kłodzkim, położona jest malowniczo - w Górach Sowich i w dolinie Włodzicy, jednak jej walory turystyczne długo nie były doceniane. Aż do dziś, kiedy po rewitalizacji, ścisłe centrum stało się pierwiosnkiem nowej, poprzemysłowej historii tego górniczego miasta.
Pierwsze wzmianki o Nowej Rudzie pochodzą z 30. lat XIV wieku, ale jej władze długo nie posiadały reprezentacyjnego miejsca, w którym mogłyby rezydować. Pierwotna, drewniana siedziba powstała dopiero po upływie wieku. Tak powstał drewniany „Dom na Rynku”, w którym poza salą przeznaczoną na sesje rady mieścił też magazyn, gdzie składowano produkty sprzedawane na miejskim placu, wśród nich również doskonałe noworudzkie piwo. Budynek ten był kilka razy niszczony, ale służył miastu do wojny 30-letniej. Ostatecznie pierwszy gmach zdecydowano się rozebrać i na jego miejscu wybudować nową, tym razem już siedzibę władz miejskich.

Obecnie znana sylwetka Ratusza powstała w 1884 roku, po wielkim pożarze. Budynek wzniesiono w stylu niemieckiego neorenesansu. Jest trzykondygnacyjny, jego bryła jest rozczłonkowana i przykryta wielospadowym dachem. Gmach po odnowieniu zyskał ciepły piaskowy kolor podkreślany brązowymi detalami, w tym obramowaniem okien, portalu wejściowego i wypukłych wykuszy. Na wieży Ratusza w 1893 roku zamontowano zegar zrobiony przez firmę ze Srebrnej Góry, a rok później nastąpiło poświęcenie budynku.

Rynek okalający siedzibę władz miejskich od początku istnienia miasta był jego sercem tętniącym życiem, zwłaszcza w dni targowe. Plac w kształcie zbliżonym do dzisiejszego wytyczono w połowie XV wieku na Wzgórzu Zamkowym. Rynek ma kształt regularnego prostokąta, lekko obniża się w kierunku północnym. Z jego naroży wychodzą we wszystkich kierunkach ważne arterie miejskie. Centrum placu stanowiła niegdyś figura św. Floriana, a przy Ratuszy stał pręgierz. Pierwszy kamienny słup o wysokości 180 cm, przeznaczony do karania niepokornych mieszkańców, wystawiono tuż po wytyczeniu placu i stał na nim do połowy XIX wieku, po czym przepadł zagubiony w mrokach historii.

Rynek w Nowej Rudzie jest jedną z miejskich perełek architektonicznych, nawet pomimo tego, że większość kamienic w obecnej formie pochodzi z XIX wieku. Drewniana zabudowa placu spłonęła podczas wielkiego pożaru, który nawiedził miasto 23 maja 1884 roku. Wystawione po nim kamieniczki są czterokondygnacyjne. Część z nich z prostym dachem, część ze spadzistym - zwężającym się ku górze, jeszcze inne z niewielkimi okienkami w części strychowej. Słowem duża różnorodność podkreślana też przez najrozmaitszy wykrój okien często umieszczonych w ozdobnych obramowaniach i ze szczytami o fantazyjnych kształtach.
Jednak wnętrze kamienic, czyli ich piwnice i portale podcieni bywają znacznie starsze niż fronty budynków. Przykładowo, część kamienicy nr 3 pochodzi z 1706 roku, starsze niż XIX-wieczne korzenie ma też kamienny portal budynku nr 7.
Za najpiękniejszą uważana jest pierzeja północno-wschodnia, gdzie zachowały się kamienice nr 2, 3 i 7, które posiadają charakterystyczne niegdyś dla całego placu podcienie.
Na uwagę zasługują interesujące detale, które bywają starsze niż budynki, przy których obecnie stoją, przykładowo figura św. Floriana nad fontanną zdobiącą naroże Ratusza, pochodzi z 1756 roku i stała niegdyś na środku Rynku. Zaś sama fontanna przy której przycupnęła powstała dopiero w XX wieku. Odwiedzający centrum zwracają też uwagę na kamienną fontannę ozdobioną sceną chrztu, czyli figurami Chrystusa i św. Jana Chrzciciela.

Rynek w Nowej Rudzie - rewitalizacja

W ostatnich latach w Rynku i przy ul. Bohaterów Getta przeprowadzono prace remontowe współfinansowane z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Remonty kosztowały łącznie niemal 11,5 mln zł, w tym prawie 6,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych pieniędzy odnowiono Ratusz, rzeźby Chrystusa, św. Jana Chrzciciela, cały Rynek zyskał nową nawierzchnię a także zaplecze w postaci parkingu przy ul. Bohaterów Getta.
Prace w ramach dwóch kolejnych projektów objętych unijnym wsparciem objęły ponad dwadzieścia budynków mieszkalnych w Rynku. – Ładnie wyglądają odnowione fasady, szkoda tylko, że mieszkańcy miasta używają ciągle ogrzewania węglowego, przez co odświeżone mury szybko poszarzeją – dodaje właściciel Białej Lokomotywy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto