Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd przeznaczy 700 mln zł na pomoc gminom z terenów górskich. Będzie wsparcie dla branży turystycznej

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Łukasz Bobek / Polska Press
- Samorządy otrzymają środki na inwestycje związane z branżą turystyczną. Łącznie wsparcie wyniesie ponad 700 mln zł. Górny limit dotacji dla jednej gminy to 8 mln zł - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Rząd wesprze też sektor turystyczny.

Obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia uderzyły mocno m.in. w branżę hotelarską. Pod koniec grudnia 2020 roku rząd wprowadził zakaz przyjmowania gości. Takie usługi można świadczyć jedynie w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych.

Zakaz nie obowiązuje też osób wykonujących zawód medyczny, pilotów i załogi samolotów, kierowców wykonujących transport drogowy, pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariuszy służb państwowych, dyplomatów oraz sportowców i ich trenerów.

Przedstawiciele branży turystycznej od tygodni alarmowali, że takie obostrzenia doprowadzą do upadku wielu przedsiębiorstw. W końcu część z nich, działająca na terenach górskich, zapowiedziała akcję "Góralskie Veto".

- Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć weto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego - powiedział pomysłodawca akcji "Góralskie Veto" Sebastian Pitoń, cytowany przez RMF FM.

Rząd zapowiada wsparcie dla branży turystycznej

Wielu przedsiębiorców ogłosiło, że jeśli rząd przedłuży trwające obostrzenia - a na to wszystko wskazuje - i nie zdecyduje się na wsparcie branży turystycznej, wznowią oni działalność po 17 stycznia i zaczną obsługiwać klientów.

Zdaniem liderów akcji, tylko taka postawa może uratować polskie biznesy przed całkowitym upadkiem.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział kilka dni temu, że kierowany przez niego resort rozwoju, pracy i technologii przygotuje pakiet pomocowy dla branży turystycznej i hotelarskiej. Szczegóły pakietu wicepremier Gowin przedstawił w poniedziałek. Rząd zaproponował dwa rozwiązania, z których będzie mogła skorzystać każda górska gmina.

- Samorządy otrzymają środki na inwestycje związane z branżą turystyczną. To łącznie ponad 700 mln zł. Górny limit dotacji dla jednej gminy to 8 mln zł - ogłosił Gowin.

- Samorządy będą też mogły umarzać podatek od nieruchomości, a rząd będzie refinansował 80 procent kosztów umorzenia - dodał.

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że zaprezentowany w poniedziałek program jest dowodem na to, że rząd bardzo poważnie traktuje wszystkich przedsiębiorców, w tym branżę turystyczną.

- W gminach górskich ruch, w stosunku do ub. roku, spadł o 70 proc. Tak znaczący spadek ruchu ma w niewielkich gminach znaczące konsekwencje finansowe. To, co do tej pory pomogło nam przejść przez okres pandemii, to pewna solidarność i samodyscyplina. Wiemy, że, im dłużej jesteśmy w stanie pandemii, tym większe są emocje - powiedział Dworczyk.

- Mamy nadzieję, że jest to ostatni sezon przeżywany w tak dramatycznych okolicznościach w miejscowościach żyjących z turystyki -dodał.

Gowin: Firmy z branży turystycznej otrzymają wsparcie

Z zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina wynika, że za cały okres, w którym decyzją administracyjną branża turystyczna została wyłączona, firmy otrzymają wsparcie.

- Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych regionach Polski będzie potrzebna pomoc długofalowa. Jeśli będą potrzebne, będziemy uruchamiać kolejne instrumenty - powiedział minister rozwoju, pracy i technologii.

Jednocześnie Gowin zwrócił uwagę, że celem rządu jest budowanie fundamentów, które pozwolą na odbicie gospodarcze i rozwój po pandemii koronawirusa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd przeznaczy 700 mln zł na pomoc gminom z terenów górskich. Będzie wsparcie dla branży turystycznej - Portal i.pl

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto