Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Igliczna. To tam uzdrowiono zmiażdżoną rękę i przywrócono wzrok ZDJĘCIA

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Zgodnie z przekazami wiernych i świadków w tym miejscu wydarzyło się aż dwanaście cudów. Dziś stoi tu Sanktuarium Maria Śnieżna, do którego rocznie przybywają dziesiątki tysięcy mieszkańców Polski i nie tylko. Urzeka ich nie tylko świątynia, ale także przepiękna turystyczna okolica. Bliskość gór, cisza i spokój. Nie bez powodu wielu twierdzi, że to miejsce wyjątkowe.

Spis treści

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej - historia

Historia Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej sięga XVIII wieku. Wybudowano ją w pobliżu miejsca, w którym kiedyś stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem, którą ustawiono pod konarami rozłożystego buka. Figurę w to miejsce przywiózł w 1750 roku z pielgrzymki do Mariazell w Austrii wójt Wilkanowa Krzysztof Veit. Rzeźba była kopią tamtejszej Madonny.

Kiedy 15 lat później tę okolicę nawiedziła wielka wichura, która zrywała dachy z domów i obalała drzewo, przewróciła także buka, pod którym stała figura. O dziwo Marii z Dzieciątkiem nie stało się nic. Miejscowi potraktowali to jako znak od Boga i w 1776 roku zbudowali dla niej drewnianą kaplicę.

Pięć lat później wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła. Wszystko dlatego, że drewniana kaplica nie była w stanie pomieścić wiernych, którzy przybywali na Górę Igliczną słysząc o dziejących się tam cudach. 22 października 1782 wikariusz książęco-arcybiskupi arcybiskupa Pragi, ksiądz Karl Winter z Międzylesia, kościół poświęcił. Dwa lata później dobudowano od zachodu wieżę, a w 1821 tzw. soboty.

Co ciekawe, kościół zbudowany jest w lokalnej, śląskiej odmianie baroku. W jego wnętrzu znaleźć można figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z roku 1750, ruchomą szopkę wykonaną przez oo. redemptorystów, obrazy wotywne, a także tablicę upamiętniającą pobyt Karola Wojtyły 20 sierpnia 1967 i 10 sierpnia 1968 roku.

Cuda na Górze Iglicznej

Oprócz wspomnianego już wcześniej cudu, kiedy podczas potężnej wichury figurka Madonny nie ucierpiała, na Górze Iglicznej wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy.

Pierwsze cudowne uzdrowienie, które potwierdziła komisja kościelna miało miejsce 26 czerwca 1777 roku. Było nim przywrócenie wzroku mieszkającemu w Siennej synowi Wawrzyńca Frankego, który wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok. Kolejnym cudem było uzdrowienie zmiażdżonej przez tryby młyńskie ręki syna młynarza. W sumie komisyjnie potwierdzono aż dwanaście cudów.

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej - mapa i dojazd

Sanktuarium Maria Śnieżna, którego pełna nazwa brzmi Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” znajduje się w niewielkiej osadzie Góra Igliczna. Góra Igliczna znajduje się na wysokości na wysokości 750-780 m n.p.m.

Przez miejscowość przechodzą dwa znaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony - z Wilkanowa do Międzygórza
  • szlak turystyczny żółty - z Bystrzycy Kłodzkiej do Międzygórza

Zobacz na mapie poniżej, gdzie znajduje się Sanktuarium Maria Śnieżna:

Przeczytaj także nasz tekst o Międzygórzu, które nazywane jest Małą Szwajcarią

Galeria zdjęć Sanktuarium Maria Śnieżna

Kliknij przycisk poniżej i zobacz galerię zdjęć z Sanktuarium Maria Śnieżna.

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Igliczna. To tam uzdrowio...

Zobacz też nasze inne teksty:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto