Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Wambierzycach: Milczące dzwony i kobieta z brodą (ZDJĘCIA)

SIYA, opr. ELW
Bazylika i milczące dzwony w Wambierzycach
Bazylika i milczące dzwony w Wambierzycach fot. Dariusz Gdesz
Podziwiając Dolny Śląsk, warto wybrać się do Wambierzyc, a tam koniecznie zobaczyć cztery żelazne dzwony, które kilkanaście lat temu podarowali Niemcy wambierzyckiej bazylice. Do dziś niszczeją porzucone w lesie, zamiast rozbrzmiewać donośnym dźwiękiem. Z bazyliki rozbrzmiewają dzwony nagrane w Watykanie.

Wielkie żelazne dzwony Niemcy podarowali na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Dorzucić mieli do tego około 10 tysięcy ówczesnych marek. Ale bazylika potrzebowała wówczas innych inwestycji. Ważące 8 ton dzwony wylądowały więc najpierw na chodniku przed bazyliką. Mieszkańcy i odwiedzający Wambierzyce Niemcy byli oburzeni.

W sprawę zaangażował się nawet ówczesny metropolita wrocławski, kardynał Henryk Gulbinowicz, który nakazał przenieść dzwony w inne, bardziej godne miejsce. Dlatego trafiły na Górę Kalwarii z perspektywą, że wkrótce znajdą się pieniądze na wybudowanie dzwonnicy.

Powstał nawet projekt techniczny, ale sprawa jakoś się rozmyła. Do dziś dzwony czekają na lepsze czasy. I są dużą atrakcją turystyczną. Jednak nie tylko one. Wambierzyce słyną również z bardzo niecodziennej kapliczki. Znajduje się w niej bowiem rzeźba przedstawiająca ukrzyżowaną kobietę.

To Wilgefortis, która według legendy żyła w starożytności lub początkach średniowiecza we Włoszech lub Grecji. Jej ojciec chciał ją wydać za mąż za poganina. Dziewczyna nie chciała się pogodzić z wolą ojca. Jej żarliwe modły sprawiły, że wyrosła jej długa broda. Odstraszyła ona kandydata na męża, ale rozwścieczyła ojca, który kazał ukrzyżować brodatą córkę.

Do dziś nie wiadomo, czy legenda jest prawdziwa. Postać stała się popularna dzięki Oldze Tokarczuk, która pisze o niej w książce "Dom dzienny, dom nocny".

Gdzie zjeść
Wambierzyce to niewielka miejscowość w powiecie kłodzkim, w związku z tym ogromnego wyboru miejsc serwujących jedzenie nie ma. Znajduje się tam jednak kilka barów i pizzeria.
Można więc zjeść coś na miejscu. W pobliżu jest jednak Kłodzko i można tam wybrać się na obiad. W Kłodzku znajduje się galeria handlowa, oprócz tego w całym mieście jest ogromny wybór restauracji itp.

Zobacz też: Kościół Pokoju w Świdnicy i Jaworze - obiekty wpisane na listę UNESCO (LEGENDY, PRZEWODNIK)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto