Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sebastian Kulczyk kupił wieś koło Stronia Śląskiego

Magdalena Głaz
Wieś Rogóżka sprzedana za 12,5 mln złotych

Wieś Rogóżka, położona zaledwie 10 km od Stro-nia Śląskiego, została kupiona za 12,5 mln złotych przez prywatnego inwestora. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, aby wieś należała do prywatnego właściciela. Najprawodpobniej „panem na włościach” jest Sebastian Kulczyk, syn Grażyny i Jana Kulczyków, najbogatszych Polaków. Nazwisko Kulczyka, jako wspólnika spółki Liasis zajmującej się doradztwem inwestycyjnym z podpoznańs-kiego Przeźmierowa, zostało wpisane w kwietniu tego roku, a wykreślono je w czerwcu.

Czy we wsi niedaleko Stronia Śląskiego powstanie hotel? Czy będzie to miejsce ogólnodostępne?

Zapytaliśmy o to Magdalenę Sobaszkiewicz, prezesa spółki Liasis. - Nie mogę jeszcze powiedzieć, jakie są plany związane z zagospodarowaniem wioski. Nie zdradzę żadnych szczegółów - tajemniczo mówi Magdalena So-baszkiewicz.

Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia we wsi żyli ludzie i działał kamieniołom. Stopniowo Rogóżka zaczęła się wyludniać. Mieszkańcy wyjedżali w poszukiwaniu pracy do pobliskich miast i miasteczek, a porzucone gospodarstwa niszczały i zarastały roślinnością. W końcu tereny przejęła gmina.

Już prawie 10 lat temu wieś Rogóżka była wystawiona na sprzedaż.

Mówiono o tym, że Grażyna Kulczyk jest zainteresowana kupnem ziemi. Mieszkańcy Stronia Śląskiego opowiadają, że żona najbogatszego Polaka przyjeżdżała, oglądała.

Podobno Grażyna Kulczyk kilka lat temu kupiła działkę w sąsiednim Konradowie.

Wtedy jednak do do transakcji nie doszło. Po medialnym szumie, który zrobił się wokół tej sprawy, jedna z najbogatszych Polek straciła zainteresowanie wioską. Przez lata wioska była opuszczona i czekała na właściciela.

Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia Śląskiego nie ukrywa zadowolenia z transakcji. - To interes życia - mówi Zbigniew Łopusiewicz. - Wieś Rogóżka to około 90 hektarów terenu, z czego 35 hektarów to grunty rolne i lasy, reszta przeznaczona jest pod budownictwo mieszkalno - pensjonatowe.

Władze Stronia Śląskiego pieniądze uzyskane ze sprzedaży chcą przeznaczyć na wkłady do projektów unijnych.

Niedaleko Lądka-Zdroju, wieś Wrzosówka także była wystawiona na sprzedaż. Los się jednak do niej nie uśmiechnął... Pod koniec 2013 roku władze Lądka-Zdroju wystawiły na sprzedaż 24 działki o łącznej powierzchni 29,7574 ha. Liczyły na ponad 3,2 mln zł.

W planie przestrzennym zagospodarowania przewidziano budowę hoteli, pensjonatów i domków letniskowych. Było też miejsce na niewielki wyciąg narciarski.

Władze Lądka-Zdroju liczyły, że pojawi się inwestor, który zamieni Wrzosówkę w centrum turystyczno-rekreacyjne. Nic z tego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto