Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skandal w Kłodzku! Zginęła tablica upamiętniającą spaloną synagogę (ZDJĘCIA)

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Polityczna prowokacja czy działanie kolekcjonerów? Skradziono tablicę z obelisku, który upamiętniał kłodzką synagogę znajdującą się przy ulicy Wojska Polskiego. Jak relacjonują świadkowie, mogło do tego dojść dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Sprawą zajmuje się policja.

O zdarzeniu poinformował nas czytelnik. - Kiedy przechodziłem tamtędy, od razu zobaczyłem, że coś mi nie pasuje. Tablica została skradziona - mówi czytelnik.

Okazuje się, że najprawdopodobniej zniknęła ona w sobotę, czyli dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tak relacjonują świadkowie, którzy nie widzieli jej już w sobotni wieczór. Był to przypadek, czy celowa prowokacja? O tym dowiemy się, kiedy dobiegnie końca policyjne śledztwo.

Część mieszkańców jest pewna, że chodzi tutaj o prowokację. Inni uważają, że tablicy należy poszukać na złomie. Tym bardziej że śruby, którymi została przymocowana do obelisku, zostały delikatnie przepiłowane tak, żeby nie uszkodzić samej pamiątki. Miłośnicy historii z Kłodzka już zapowiedzieli, że w momencie, gdy tablica nie zostanie odnaleziona, zorganizują zbiórkę pieniędzy na rzecz jej rekonstrukcji.

Przypomnijmy, że stanęła ona na placu przy ulicy Wojska Polskiego w miejscu, gdzie stała kiedyś synagoga. Świątynia została zbudowana w latach 1884–1885 z inicjatywy postępowych żydów, według projektu Alberta Graua. Budowę prowadził mistrz Krause z Ząbkowic Śląskich. Poświęcono ją 2 września 1885 roku. W trakcie "nocy kryształowej" z 9 na 10 listopada 1938 roku spaliły ją bojówki hitlerowskie. Po zakończeniu II wojny światowej nie została odbudowana.

W 1995 roku z inicjatywy Reinharda Schindlera i Peretza Maya oraz dawnych niemieckich mieszkańców miasta i Edwarda Ossowskiego upamiętniono tę budowlę, odsłaniając w miejscu, gdzie stała, obelisk z jej wizerunkiem oraz treścią w trzech językach: hebrajskim, niemieckim i polskim:

Tu znajdowała się kłodzka synagoga zbezczeszczona i spalona przez narodowych socjalistów (hitlerowców) podczas pogromu nocą 9 listopada 1938.

– Byli niemieccy i dzisiejsi polscy mieszkańcy 1995 – 50 lat po zakończeniu wojny

W naszej galerii zobaczyć możesz archiwalne zdjęcia synagogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto