Slow Travel Dolny Śląsk – podróżuj we własnym tempie i odkrywaj atrakcje regionu

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Udostępnij:
Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu w swoim własnym, raczej niespiesznym tempie. Do takiego odkrywania naszego województwa zachęca nowa kampania „Slow Travel Dolny Śląsk”.

Dolny Śląsk to bardzo atrakcyjny region, co roku odwiedzany przez miliony turystów. Nie każdy z nich szuka tutaj jednak tego samego. Niektórzy lubią poznawać duże miasta czy najbardziej popularne muzea. Inni natomiast, podczas planowania wycieczki, rozglądają się za trochę mniej znanymi miejscami, gdzie będą mogli zregenerować siły i się wyciszyć, ale również zobaczyć coś ładnego, czy spróbować pysznych i wysokojakościowych produktów regionalnych.

- W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera przedsiębiorców z regionu i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny –mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a także większa dbałość o środowisko przyrodnicze, niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. To ostatnie jest szczególnie istotne w stale aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

- Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pośpiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców, wzmacniamy naszą regionalną gospodarkędodaje Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest Slowhop Sp. z o. o. Zawiera ona wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji.

Korzystając z zestawienia bez trudu odnajdziemy mniej znane zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z nich nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej, co wpływa na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.

- _Dolny Śląsk to wyjątkowy region, w którym można odnaleźć spokój, odpocząć w malowniczym otoczeniu oraz skorzystać w wielu atrakcji turystycznych. Nowa kampania Slow Travel Dolny Śląsk zainicjowana przez samorząd województwa to ciekawa forma promocji naszego regionu, która zachęci turystów do odkrywania nowych, mniej popularnych, ale równie pięknych zakątków Dolnego Śląska _– mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Mapa nie stanowi bazy zamkniętej, będzie na bieżąco aktualizowana. Intencją jej twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane na niej atrakcje to oczywiście zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek. Wybrane zostały takie, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie.

Elementami projektu są także:

 • Zestawienie najbardziej klimatycznych noclegów na Dolnym Śląsku w języku:

  • polskim https://slowhop.com/pl/dolny-slask;
  • angielskim https://slowhop.com/en/lower-silesia;
  • czeskim https://slowhop.com/cs/dolnI-slezko-ubytovani-polsko;
  • niemieckim https://slowhop.com/de/niederschlesien;
 • Mapa drukowana „Slow Travel Dolny Śląsk” oraz jej wersja elektroniczna (.pdf; QR kod). Mapa prezentuje:

  • 113 obiektów noclegowych;
  • 41 kluczowych atrakcji kulturowych;
  • 34 kluczowe atrakcje przyrodnicze;
 • Mapa online (poszerzona wersja) na Geoportalu (autor: Slowhop Sp. z o.o.). Prezentuje ona:

  • 124 obiekty noclegowe;
  • 81 atrakcji kulturowych;
  • 79 atrakcji przyrodniczych.

Mapy w wersji papierowej będą dostępne w punktach Informacji Turystycznej DOT oraz w siedzibie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej przy ul. Świdnickiej 44 we Wrocławiu.

Materiał oryginalny: Slow Travel Dolny Śląsk – podróżuj we własnym tempie i odkrywaj atrakcje regionu - Wałbrzych Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie